29 WRZEŚNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Tristan Bernard – francuski literat i komediopisarz popełnił kiedyś takie słowa: „Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. Książki, czytanie, biblioteki, czytelnie, pisarz, poeta, narrator – wielu z nas te słowa wydają się okropnie nudne. Nic bardziej mylnego! Ponieważ, gdy otwieramy pierwszą stronę nigdy nie wiemy dokąd zaprowadzi nas książka – może to być przygoda, lot w kosmos, miłość, prawdziwa przyjaźń, magia, podróż życia… 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – w naszej szkole obchodzony po raz pierwszy.
W ostatnim tygodniu kilka klas brało udział w anonimowej ankiecie. Wyniki tych ankiet wskazały, że nasi koledzy i koleżanki czytają! Ponad 60 % uczniów ma kontakt z książkami, prawie 40 % niestety nie. Większość głosów uczniowskich wybrało… W trakcie akcji głośnego czytania, która odbyła się w auli szkolnej przeczytaliśmy fragmenty wybitnego dzieła, największego wizjonera literatury fantasy – Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Hobbit”. Warto nadmienić, że wśród typowanych książek pojawiały się: „Harry Potter”, „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy” i wiele, wiele innych wybitnych dzieł pisarzy polskich i obcojęzycznych.
Uczniowie z klas I TI, II TI, II TMT, III TH i III LO dali się porwać cudownej chwili, która wytworzyła się w trakcie wspólnego czytania, które rozpoczął Pan Krzysztof Kowalski – wybitny popularyzator i animator kultury, nauczyciel śpiewu, organizator wielu przedsięwzięć muzycznych. Chwilę później wraz z Rafałem Kozłowskim z II TMT czytali z podziałem na role. Czytanie zakończyła Aleksandra Bachanowicz z kl. III TH. Nasz występ zainaugurowała prezentacja komputerowa, dzieło Sylwii Pisarek z II TI, poświęcona wyjątkowej postaci Tolkiena. Słuchającym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa z trylogii „Hobbit” autorstwa Howarda Shorea.
Warto nadmienić, że uczniowie byli zdziwieni, że było ich tak niewielu, ale przez to uzyskaliśmy niezwykły klimat i jest to ogromny atut. Miejmy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w naszej szkole i będziemy powtarzać takie przedsięwzięcia częściej.
Przepięknie dziękuję Pani Czesławie Klusek, która nie omieszkała i bardzo słusznie, zaprosić wszystkich uczniów do korzystania z biblioteki i która była pomysłodawczynią tej akcji; Pani Alinie Mikołajczyk, która jak zawsze wytworzyła niezwykłe dekoracje; Pani Lilii Szewczyk, której kreatywność nie ma granic i bez której nie byłoby tego wszystkiego.
Dziękuję wszystkim uczniom wymienionym wyżej, a także Radosławowi Żyżniewskiemu i Krystianowi Wołoszynowskiemu z kl. III c ZSZ za pomoc w nagraniu muzyki. Uczennicom z IV TH i uczniom z IV TPS za hasła i plakaty propagujące czytanie. I oczywiście Bartkowi Kucharskiemu z III TMT za opiekę nad sprzętem nagłośnieniowym.
Sylwia Kapturska