6 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbył się Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Zdrowa i czysta atmosfera”. W tej edycji organizatorzy poruszyli problematykę jakości powietrza atmosferycznego, które ma wpływ bezpośrednio na nasze zdrowie, ale również na globalne zmiany klimatyczne. Zwrócono również uwagę na zjawisko deforestacji planety, a w szczególności na nadmierne wycinanie „światowych płuc Ziemi” – Puszczy Amazońskiej.
Konkurs rozpoczął się prezentacją multimedialną na temat relacji człowiek – środowisko przyrodnicze, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia degradacji i ochrony atmosfery. W dalszej części 3-osobowe reprezentacje klas pierwszych rozwiązywały różnorodne zadania praktyczno – teoretyczne, dotyczące na przykład ułożenia ciągu przyczynowo – skutkowego powstawania kwaśnych opadów, analizy teksy źródłowego na temat zamian klimatycznych i zjawiska smogu, analiza danych tabelarycznych, rozwiązania krzyżówki tematycznej, określenia lokalnego stanu powietrza na podstawie zdjęć porostów i skali porostowej i inne. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko szeroką wiedzą, ale także szybkim i logicznym myśleniem, bowiem wszystkie konkurencje odbywały się na czas. Po podsumowaniu punktacji z 9 konkurencji zwycięzcami okazała się drużyna z klasy I Technikum Informatycznego w składzie Mateusz Dub, Rafalski Szymon, Wojciech Miszczyszyn, II miejsce zajął zespół z klasy I Technikum Mechatronicznego – Grzegorz Świeca, Tomasz Bucki, Łukasz Tytoń, natomiast miejsce III przypadło drużynie z klasy I Technikum Pojazdów Samochodowych w składzie Patryk Olszewski, Karol Sołtan, Surowiec Jakub.
Celem organizacji w/w przedsięwzięcia było nie tylko poszerzenie wiedzy proekologicznej młodzieży, ale przede wszystkim, kształtowanie nawyków aktywnego łączenia wiedzy z praktycznym działaniem na rzecz ochrony środowiska, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Na poprawę stanu atmosfery tak naprawdę możemy wpłynąć my sami małym nakładem środków, zamieniając na przykład samochód na rower, nie spalając w piecach centralnego ogrzewania śmieci, a w szczególności plastikowych butelek.
Tegoroczny konkurs objął patronatem honorowym Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce pan Zygmunt Zbigniew Pampuch. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Nadleśnictwo Bartoszyce oraz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.
W tym miejscu organizatorzy w imieniu swoim i młodzieży składają serdeczne podziękowania panu Zygmuntowi Zbigniewowi Pampuchowi – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Bartoszyce oraz panu Januszowi Bonisławskiemu – Naczelnikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach za pomoc w organizacji w/w konkursu.
Mariola Maciejewska
Anna Nowoszyńska – Ejlak