Dnia 18 maja 2018 roku uczniowie klas I Technikum Hotelarskiego i Technikum Informatycznego wzięli udział w zajęciach na UWM w Olsztynie realizowanych w ramach Programu Szkoła Partnerska Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.
Pierwsza część odbyła się w laboratorium Katedry Chemii Środowiska i obejmowała warsztaty (2×45 min) pt.: „ZIEMNIAK W RÓŻNYCH ODSŁONACH”
1) „Chipsy i frytki” – prowadzone przez dr hab.inż. Andrzeja Żołnowskiego
Uczniowie klasy I TH zostali zapoznani z czynnikami przechowalniczymi wpływającymi na parametry ziemniaków świeżych i przemrożonych takie jak barwa, tekstura i smak. Mieli możliwość samodzielnej analizy wyników pomiarów oraz syntezy uzyskanych wyników i sprecyzowania wniosków, które mogą w przyszłości wykorzystać w gastronomii hotelowej. Zajęcia zakończyła degustacja frytek z najlepszych jakościowo ziemniaków 🙂
2) „Tworzywa biodegradowalne” – prowadzone przez dr inż. Elżbietę Rolkę
Uczniowie klasy I TI zostali zapoznani z metodą pozyskiwania tworzywa biodegradowalnego z ziemniaka – tzw. skrobi termoplastycznej – oraz możliwościami jego stosowania jako zamiennika syntetycznych tworzyw polimerowych. Każdy z uczniów miał okazję stworzyć własny polimer i zabrać go jako pamiątkę z tych ciekawych i inspirujących zajęć.
Druga część zajęć odbyła się w Katedrze Agroekosystemów i obejmowała wykład „ORGANIZMY INWAZYJNE W ŚRODOWISKU”.
Pan dr hab. Arkadiusz Stępień podczas prelekcji wizualizowanej slajdami, przybliżył młodzieży temat inwazji obcych gatunków w Polsce. Zjawisko to jest aktualnie uważane za jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej ochrony przyrody i gospodarki, dlatego tak istotna jest umiejętność rozpoznawania gatunków fauny i flory obcej – inwazyjnej i nieinwazyjnej – w naturalnym środowisku, znajomość przyczyn i skutków ich obecności w danych siedliskach oraz efektywnego ich zwalczania bez szkody dla ekosystemów przyrodniczych.
Nasza młodzież pracowicie spędziła czas w murach UWM, przyswajając umiejętności i wiedzę w sposób nieco odmienny niż na codziennych lekcjach w szkolnych ławkach.
W przyszłym roku na pewno skorzystamy z zaproszenia by znów poczuć się przez chwilę jak studenci 😉
Koordynator:
Iwona Grygorowicz
Opiekunowie:
Anna Nowoszyńska-Ejlak
Iwona Jedwabnik