04 marca 2020 r. młodzież naszej szkoły kontynuowała „Wędrówki po Kresach” z pasjonatem podróży – Andrzejem Białeckim. Tym razem spotkanie odbyło się ph. „Ślady polskości na Litwie, Łotwie i Estonii.” Pan Białecki, zafascynowany śladami polskiej przeszłości na Kresach, z ogromna przyjemnością podzielił się z nami swoimi wrażeniami i odkryciami z częstych wypraw w tamte strony.
Kresy – ich historia, kultura, tradycja i nostalgia z nimi związana, są częścią polskiej tożsamości. Polskość bez pamięci o Kresach jest bardzo uboga. Nie ma Polski bez sławnych Kresowiaków, np.: piszącego po polsku poety – Mikołaja Reja, pierwszego polskiego historyka – Adama Naruszewicza, bez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, bez twórcy opery narodowej – Stanisława Moniuszki, bez większości wielkich polskich wodzów wojskowych i bohaterów.
Kresy – to często rodzinne strony naszych rodziców i dziadków.
Za rok będziemy obchodzili 15. rocznicę nadania imienia Kresowiaków naszej szkole. Będzie to okazja do kolejnej „Wędrówki po Kresach”w poszukiwaniu śladów polskości.
W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia, nasz gość otrzymał obraz, namalowany przez p. Alinę Mikołajczyk.