Wielu uczniom królowa nauk – matematyka, wydaje się jednym z przedmiotów maturalnych sprawiających największe trudności. Przygotowania do tegorocznych matur są znacznie trudniejsze niż dotychczas, spowodowane rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, a także nauczaniem zdalnym.
Maturzyści z naszej szkoły skorzystali z propozycji nauczyciela Roku 2008, matematyka Dariusza Kulmy i uczestniczyli w trzech bezpłatnych spotkaniach warsztatowych on–line „Powtórki do matury”.
Pierwsze spotkanie pt.: „Czego nie będzie na maturze z matematyki 2021, na poziomie podstawowym i rozszerzonym” (29.12.2020 r.) dotyczyło przedstawionych zmian
w wymaganiach na maturze wraz z dokładnym omówieniem typów zadań.
Podczas drugiego warsztatu nt.: „Geometria kartezjańska – pewniaki maturalne na poziomie podstawowym, cz. 1.” (07.01.2021 r.) zaprezentowano przykładowe zadania maturalne oraz pewne sposoby rozwiązywania zadań maturalnych, na pozór skomplikowanych.
Trzecie dotyczyło: „Prawdopodobieństwo – pewniaki maturalne na poziomie podstawowym, cz. 1.”(18.01.2021 r.) zawierało powtórzenie wiadomości z rachunku prawdopodobieństwa i rozwiązania, różnymi sposobami zadań zamkniętych
i otwartych.
Spotkania on–line zorganizowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi interaktywnych. W trakcie zajęć uczniowie zadawali pytania na czacie, na które pan Kulma udzielał odpowiedzi; żadne pytanie nie pozostało bez komentarza prowadzącego. Istniała także możliwość rozwiązania samodzielnego testu on-line.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zebrały szereg pozytywnych opinii wśród naszej młodzieży, która również w tych spotkaniach uczestniczyła.
Dariusz Kulma jest nauczycielem matematyki i prowadzi czasami bezpłatne webinaria:
8 lutego będzie geometria płaska , link poniżej:
Można tez poszukać w necie wcześniejszych jego lekcji, które prowadził bezpłatnie.
Poniżej link Co zostało ostatecznie usunięte z wymagań na EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI .
Wyróżnione zostały zagadnienia (lub części zagadnień), które zostały usunięte.
https://www.facebook.com/NauczycieleMatematyki/photos/pcb.3716545121699317/3716539408366555/
Danuta Maroska