W dniach 28.02 – 4.03.2022r. uczniowie klasy II TMT, II TPS/TH, II TI oraz III TH g i III TI/TH zapoznali się z materiałem filmowym dotyczącym zmian klimatycznych obserwowanych w ostatnim czasie.
Film pt. „Kryzys klimatyczny” przedstawia skutki zmian klimatycznych, które do tej pory zaobserwowano na naszej planecie a także prognozowane skutki, które mogą dotknąć Ziemię w ciągu najbliższych stu lat. Prognozy zostały opracowane przez specjalistyczny komputerowy symulator, który przez dwa lata pracował na pełnych obrotach, a wyniki okazały się wyjątkowo niepokojące.
Dotychczasowe zmiany klimatyczne, jak i wyniki symulacji przedstawia i omawia doktor Robert Watson, były przewodniczący IPCC – Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.
Film porusza następujące problemy klimatyczne związane z nasilającym się globalnym ociepleniem:
– długotrwałe fale upałów coraz częściej obserwowane w Europie,
– coraz częściej pojawiające się susze przynoszące ogromne straty w rolnictwie,
– tworzenie się cyklonów tropikalnych w wyższych niż dotychczas szerokościach geograficznych, ponadto są one intensywniejsze i występują częściej,
-pojawianie się chorób tropikalnych charakterystycznych dla stref gorących również w wyższych szerokościach geograficznych,
– uchodźstwo klimatyczne.
Twórcy filmu ukazują także możliwy scenariusz wydarzeń w roku 2100. Nasilone cyklony, powodzie, epidemie – to tylko niektóre z klęsk, jakie mogą wydarzyć się na Ziemi w konsekwencji kryzysu klimatycznego. Prawdopodobnie zniknie Puszcza Amazońska, lecz nie w wyniku wycięcia drzew przez ludzi, lecz zmian pogodowych nad Ameryką Łacińską. Globalne ocieplenie pogłębi także różnice między krajami wysoko- i słabo rozwiniętymi. Te pierwsze, z bogatym zapleczem technologicznym i infrastrukturą, lepiej i szybciej poradzą sobie z kataklizmami.
Po obejrzeniu materiału uczniowie odpowiadali na przegotowane wcześniej do filmu pytania oraz podawali możliwie rozwiązania mogące zniwelować globalne zmiany klimatu.
M. Maciejewska