Mechaniak w Trójmieście

7 czerwca 2023r. uczniowie z klas I TH, III TMT i III TI odwiedzili Trójmiasto. Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują bardzo dużą ilość atrakcji turystycznych do zwiedzania, my mieliśmy do dyspozycji tylko jeden dzień. Wybraliśmy centrum nauki Hevelianum i Gdański Ogród Zoologiczny.
Pierwszym punktem wycieczki było centrum nauki Hevelianum w Gdańsku – mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hevelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki.
Hevelianum przygotował dla uczestników Laboratorium Ruchu,  wyjątkową pracownię naukowo-dydaktyczną, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Wspólnym mianownikiem zgromadzonych tu sprzętów laboratoryjnych jest ruch – ruch w wodzie i w powietrzu, a także w kosmosie, zdalnie sterowany czy chaotyczny.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych (NIE)poważna nauka. Edukatorki wszechstronnie wykształcone, otwarte i pełne pasji zachęcały uczestników do aktywnego udziału i stawiania pytań. W nauce bowiem nie ma niestosownych pytań, a z pozoru niepoważne eksperymenty mogą prowadzić do przełomowych i poważnych odkryć naukowych.

Następnie pojechaliśmy do Gdańskiego ZOO. Ogrody zoologiczne mają swoich zwolenników i przeciwników, nie można jednak zaprzeczyć, że są skarbnicą różnorodności genetycznej naszej planety. Niektóre gatunki, niemal całkowicie wytępione w wyniku działalności człowieka, mogły zostać odtworzone tylko dzięki kilku ich przedstawicielom przebywającym w światowych ogrodach zoologicznych. Pogoda tego była przepiękna i sprzyjała zwiedzaniu, więc bez problemu mogliśmy zobaczyć zwierzęta ze wszystkich zakątów świata.

Czas płynął szybko, za szybko i nim się obejrzeliśmy, już trzeba było wracać do domu.

Młodzieżą podczas wyjazdu opiekowały się: Danuta Maroska, Mariola Maciejewska i Katarzyna Remiszewska.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wyjazdu.

M. Maciejewska, D. Maroska