Zostań żołnierzem!

W dniu 03.01.2024r. w Mechaniaku odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji z Lidzbarka Warmińskiego. Ppor. Marcin Argalski, przybliżył młodzieży warunki rekrutacji do służby wojskowej oraz wyjaśnił co to jest kwalifikacja wojskowa i jak się do niej przygotować (rozpocznie się już w kwietniu).
Przedstawił również propozycje wstąpienia do wojska jako żołnierz zawodowy oraz jako żołnierz ochotnik, czyli jakie warunki należy spełnić by wstąpić do Dobrowolnej służby wojskowej, Terytorialnej służby wojskowej, Zawodowej służby wojskowej, a także kształcenie żołnierzy w szkołach i uczelniach wyższych. Uczniowie zostali zapoznani z najnowszymi przepisami dotyczącymi form pełnienia służby wojskowej, w tym dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, o uwarunkowaniach prawnych oraz należnościami finansowymi wynikającymi z pełnienia tej służby.
Omówiono i przypomniano ustawowe terminy związane z rekrutacją na akademie wojskowe oraz szkoły podoficerskie.  Została przedstawiona również nowa ustawa O obronie Ojczyzny regulująca wszelkie kwestie związane z powoływaniem, szkoleniem do służby wojskowej zarówno zasadniczej jak i zawodowej.