1 grudnia każdego roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
Chociaż tematyka dotycząca HIV/AIDS coraz rzadziej pojawia się w mediach, nie znaczy to jednak, że problemu nie ma. Dane zaczerpnięte ze strony Państwowego Zakładu Higieny wskazują, ze zakażonych śmiertelnym wirusem z roku na rok przybywa.
Od momentu wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 2013 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych zgłoszeń) stwierdzono zakażenie HIV u 17.281 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.005 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1.203 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 1.904 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3.002 zachorowania na AIDS, z czego 1.230 chorych zmarło.
Dla porównania dane sprzed dziesięciu lat (31 października 2003 r.):
Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 2003 r. stwierdzono zakażenie HIV u 8.432 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.947 zakażonych w związku z używaniem narkotyków. Ogółem odnotowano 1.334 zachorowania na AIDS, z liczby tej zmarło 653 chorych.
Mając na uwadze wzrastającą liczbę zakażeń wirusem HIV na świecie i w Polsce, nie można zaniechać działań profilaktycznych. W związku z tym uczniowie klas II TH, II TI i I TOT wzięli udział w programie informacyjnym dotyczącym profilaktyki HIV/ AIDS przygotowanym przez panią Katarzynę Kowalik – asystenta d.s. oświaty i promocji zdrowia PSSE w Bartoszycach.
Rozstrzygnięto również konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „Wszystko co powinieneś wiedzieć o HIV i AIDS” , który skierowany był do uczniów klas I naszej szkoły. Prezentację najbardziej trafną tematycznie i poprawną merytorycznie wykonał Krzysztof Stępniak z klasy I TI i tym samym zajął I miejsce.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ma już 95 lat.
Światowy Dzień Walki z) AIDS obchodzony jest 1. grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.
M. Maciejewska