Warsztaty z okazji Dnia Świadomości Autyzmu – Zrozumieć Autyzm i Budować Empatię

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwiększenie wiedzy na temat tego zaburzenia oraz promowanie wrażliwości społecznej wobec osób z autyzmem.
Warsztaty: Zrozumieć Autyzm
W naszej szkole w  Dzień Świadomości Autyzmu specjaliści pomocy psychologiczno-pedagogicznej  przeprowadzili  warsztaty z uczniami kl. II TH. Miały one na celu  przekazanie uczestnikom nie tylko wiedzy na temat autyzmu, ale także umiejętności, które pomogą w codziennym wspieraniu osób z tego spektrum.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się , czym dokładnie jest autyzm, jak rozpoznać jego objawy oraz jakie metody wsparcia są najskuteczniejsze. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych w czasie warsztatów była różnorodność objawów autyzmu, które mogą przybierać różne formy w zależności od osoby.
Doświadczenia osób z autyzmem
Jednym z głównych punktów warsztatów były ćwiczenia, dzięki którym  uczestnicy warsztatów mogli w praktyczny sposób, za pomocą symulacji, poczuć się w sytuacji, w której osoby ze spektrum autyzmu często się znajdują – np. w hałasie czy  sytuacjach sensorycznych, które mogą powodować dyskomfort.
Wspieranie osób z autyzmem w codziennym życiu
Ważnym aspektem warsztatów było również przedstawienie praktycznych wskazówek, jak pomagać osobom z autyzmem w codziennym życiu.
Podsumowanie i refleksje
Warsztaty z okazji Dnia Świadomości Autyzmu były doskonałą okazją, by zwrócić uwagę na potrzebę zrozumienia osób z autyzmem i wspierania ich w społeczeństwie.
Autyzm to nie choroba, to sposób, w jaki ktoś postrzega świat. Ważne, żebyśmy potrafili dostosować nasze podejście, być bardziej otwarci i nie oceniać, ale pomagać” – mówili uczestnicy zajęć.
Dzięki takim wydarzeniom, jak te warsztaty, możliwe jest budowanie społeczeństwa, które               w większym stopniu rozumie potrzeby osób ze spektrum autyzmu, tworzy bardziej inkluzyjne środowisko i umożliwia każdemu, niezależnie od różnic, pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.
Barbara Nowodzielska
Katarzyna Remiszewska
Barbara Magda

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.