Katyń 1940 – 85. rocznica zbrodni katyńskiej

Zbrodnia katyńska – zbrodnia popełniona przez NKWD poprzez rozstrzelanie wiosną 1940 roku prawie 22 tys. obywateli Polski (w tym prawie 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Dokonano jej na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale (tzw. „decyzja katyńska”). Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi).

11 kwietnia 2025 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca  pomordowanych Polaków w Katyniu i okolicach Katynia. Pod Dębem Pamięci, posadzonym w 2010 roku w hołdzie ofiar samorządowcy, służby mundurowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy złożyli wieńce i zapalono znicze. 

W uroczystości nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego i młodzieży z Mechaniaka, którą reprezentowali uczniowie 1TPS i 2TPS z OPW. Swoją obecnością potwierdziliśmy, że pamiętamy o tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność.

Zdjęcia ze strony https://powiatbartoszyce.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.