17.10.2014 r. trzydziestu pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Warszawy .Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego i Sejmu.
Na początku powitał nas tam dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego p .Jan Ołdakowski i zapoznał z historią jego powstania.
Muzeum to hołd mieszkańców Warszawy dla tych ,którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę.
Młodzież pod kierunkiem przewodnika obejrzała zorganizowaną w niepowtarzalny sposób ekspozycję muzealną ,oddziałującą obrazem,światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca ,symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Młodzież obejrzała trójwymiarowy film pt. „Miasto ruin”, który jest pierwszą na świecie cyfrową rekonstrukcją przelotu nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z wiosny 1945 roku, widzianą z perspektywy pilota , siedzącego w samolocie „Liberator”.
Drugim celem wycieczki było zwiedzanie Sejmu.
W trakcie wizyty młodzież obejrzała m.in. Salę Posiedzeń Sejmu. W galerii dla publiczności wysłuchała krótkiego wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Trasa zwiedzania obejmowała także hall główny, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Do obejrzenia była też makieta kompleksu budynków sejmowych i gablota z laskami marszałkowskimi. Młodzież zobaczyła też inne miejsca w Sejmie takie jak Sala Kolumnowa i korytarz marszałkowski.
W organizację wycieczki i realizacji jej celów zaangażowali się nauczyciele, p. Czesława Klusek, p. Jerzy Bas, oraz p. Adam Ołdakowski Radny Powiatu Bartoszyckiego, którym serdecznie dziękuję.
Urszula Saulewicz