OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

Uczniowie z klas IV TH,IV TI,I TH,II TI w dniu 19.10.2015r. uczestniczyli w spotkaniu z Panią Sylwią Matyjasek – Powiatowy Urząd Pracy i Panią Martą Drews – Komenda Powiatowa Policji.

Temat spotkania-”Planuj karierę i pracuj bezpiecznie”

Obszar planowania kariery nie dotyczy tylko tego okresu w życiu, gdy poświęcamy się pracy zawodowej-na naszą karierę mają wpływ wcześniejsze czynniki związane z wyborami edukacyjnymi, osobistymi oraz determinanty kształtujące otaczający nas świat. Świadomie kierując swoimi wyborami edukacyjno-zawodowymi osoba jest w stanie bardziej efektywnie kierować swoim rozwojem i dążyć do większych osiągnięć .Zmienność otoczenia powoduje, iż w ciągu całego życia otwierają i zamykają się przed jednostką nowe możliwości. Planowanie nie jest w tym kontekście rozumiane jako akt jednorazowy, ale proces wielu wyborów dokonujących się w okresie całego życia.

Wiele osób boryka się z problemami zniechęcenia, kwalifikacjami nieadekwatnymi do potrzeb rynku pracy,dużym ryzykiem podejmowania zmian zawodowych i planów życiowych, a także niewłaściwymi proporcjami aktywności życiowej {osobistej lub społecznej}. Wiele osób nie może się rozwijać bądź utrzymać swojej sytuacji zawodowej z powodu nieodpowiedniego wykształcenia,braku umiejętności swobodnego porozumiewania się w językach obcych oraz braku doświadczenia w pracy w środowisku międzynarodowy decydują się na pracę za granicą.

Decyzję o wyjeździe za granicę podejmują również osoby,które chcą poznać nową kulturę,zawrzeć nowe znajomości i zobaczyć ciekawe miejsca.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na osoby wyjeżdżające do pracy za granicę?

-może się okazać,że pracodawca oferuje inne zajęcie niż te,które obiecał

-może się okazać,że oferowana praca jest pracą „na czarno” i w takim przypadku nie otrzymamy wynagrodzenia

-nieznajomość języka,który obowiązuje w kraju do którego jedziemy,może być przeszkodą w dochodzeniu swoich praw od pracodawcy

Zanim wyjedziesz do pracy:

-sprawdź czy praca jest legalna

-poinformuj rodzinę gdzie wyjeżdżasz

-przeczytaj dokładnie dokumenty które podpisujesz

-sprawdź pośrednika pracy

-upewnij się,że pracodawca istnieje

-dowiedz się jak najwięcej od pośrednika.

IMG_0103 IMG_0104 IMG_0105 IMG_0106 IMG_0107 IMG_0108 IMG_0109 IMG_0110 IMG_0112 IMG_0113 IMG_0116