23 kwietnia 2016 r. naszej szkole odbył się Dzień Otwarty MECHANIAKA. Z radością powitaliśmy młodych ludzi, którzy są zainteresowani podjęciem nauki w naszej placówce.
W oprowadzaniu po szkole gimnazjalistom i ich rodzicom towarzyszyli nasi uczniowie, którzy opowiadali, co ciekawego dzieje się w naszej szkole, jak można aktywnie spędzić czas. Spacerując po szkole obejrzeli pracownie przedmiotowe, komputerowe, warsztaty, halę sportową, ORLIKA, tor kartingowy, oraz strzelnicę.
Nowa pracownia komputerowa (jedna z pięciu pracowni w szkole) przyciągała zainteresowanie gimnazjalistów. Młodzież chciała dowiedzieć się na temat kształcenia w zawodzie technik informatyk, który dzięki powszechności informatyki stał się nie tylko jednym z najbardziej opłacalnych, ale też przyszłościowych na rynku. Niektórzy spróbowali swoich sił w montażu podzespołów komputera.
Kolejny rok bardzo dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyła się pracownia hotelarska, w której uczniowie klasy I i III TH wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych przygotowali tematyczne prezentacje. Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił przy nakrywaniu stołu, rozpoznawaniu rodzajów zastawy szklanej, specjalistycznego sprzętu gastronomicznego oraz nauczyć się różnych metod dekoracji stołu konsumenckiego.
Nasi hotelarze odpowiedzieli na wiele pytań oraz przedstawiali zalety pracy w hotelu i zdobycia wykształcenia w tym kierunku. Można było nie tylko otrzymać ulotki informacyjne, ale również słodycze.
Sylwia Jarzębowicz-Sudujko
Bardzo dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyła się pracownia hotelarska znajdująca się w sali nr 1, w której zostały zaprezentowane gimnazjalistom prace wykonane na zajęciach praktycznych, organizacji pracy w hotelarstwie oraz na obsłudze konsumenta; między innymi karty menu, jadłospisy, vouchery i prospekty hoteli. Każdy zainteresowany gimnazjalista uzyskał odpowiedzi na wszystkie zadane pytania oraz ulotkę, która stanowi zbiór najważniejszych informacji dotyczących Technikum Hotelarskiego w naszej szkole.
Gimnazjaliści zainteresowani kierunkiem technika hotelarstwa – najczęściej pytali o miesięczne praktyki zawodowe w hotelach, zajęcia i przedmioty zawodowe oraz języki obce nauczane w tym technikum. Na pytania odpowiadali nauczyciele zawodu a także, a może przede wszystkim nasi uczniowie.
Tak jak głosił napis na tablicy: „Technik hotelarstwa – to zawód z przyszłością!” I z taką myślą wychodzili gimnazjaliści, opuszczając mury naszej szkoły.
Do zobaczenia – we wrześniu
Edyta Kondraciuk – Pieniak
Po co mi matematyka ? To pytanie najczęściej zadają uczniowie na lekcjach matematyki. Chcąc odpowiedzieć na nie przygotowano ekspozycje pokazujące praktyczne zastosowanie matematyki w otaczającym nas świecie. Matematyka nie kończy się w szkole. Jest wokół nas: na ulicy, w sklepie, sporcie, sztuce, technice, przyrodzie, architekturze, medycynie, ekonomii, muzyce, grach, a nawet w miłości… Odwiedzająca nas młodzież mogła obejrzeć bryły przez specjalne okulary (anaglify), doświadczyć paradoksu, pograć w gry logiczne, zjeść słodkie babeczki, obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą stosowanie wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów praktycznych oraz obecność matematyki w życiu codziennym. Nie brakowało również chętnych (tych dużych i małych) do wzięcia udziału w warsztatach haftu matematycznego. Haft matematyczny to nic innego, jak wyszywanie geometrycznych i przestrzennych form z takim użyciem kolorów i kształtów, by tworzyły niepowtarzalną całość ułatwiającą zrozumienie geometrii. Podstawą haftu jest porządek i symetria – krótkie odcinki sznurków tworzą złudzenie optyczne w postaci kół, fali czy elips, a tak naprawdę są to proste odcinki umieszczone stycznie do siebie pod różnymi kątami. Ich tworzenie oparte jest na prostych zasadach matematycznych, których znajomość wystarczy do wymyślenia wzoru.
Teresa Rymko
Jeśli nie mogłeś uczestniczyć w dniu otwartym, ale jesteś zainteresowany wyborem naszej szkoły, to zapraszamy do odwiedzin w każdy dzień nauki. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące naszej szkoły.