Kresy to nazwa terenów byłych ziem Rzeczypospolitej Polski: Litwy, Ukrainy, Białorusi. Obywatele naszego miasta i regionu to w większości mieszkańcy dawnych Kresów i ich potomkowie. Mieszkańcy Ci musieli opuścić swoje domy i rozpocząć nowe życie w nieznanym dla siebie miejscu, często nie z własnej woli.
To Ci ludzie tworzyli powojenną rzeczywistość i zagospodarowywali te tereny. Dziś Polacy zamieszkujący Wileńszczyznę, Ukrainę i Białoruś nadal mówią po polsku, kultywują polską kulturę, swoje dzieci i wnuki wychowują w duchu polskich tradycji. Ale bardzo tęsknią za Ojczyzną.
Kresowiacy to też Sybiracy; którzy za swoją polskość musieli zapłacić cierpieniem, katorgą, a nawet śmiercią.
Osoby zamieszkujące Kresy to także wybitne jednostki – takie jak:
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Eliza Orzeszkowa, Józef Piłsudski, Czesław Niemen, Ignacy Paderewski, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Górski, Artur Grotger, Stanisław Lem i wielu, wielu innych.
Nasza współczesna bartoszycka społeczność jest bardzo różnorodna, ale jest coś, co nas łączy: wspólne korzenie, które sięgają dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi miano Kresowiaków, sądzimy iż wszyscy Ci ludzie zasłużyli na to, by docenić ich trud, zaangażowanie i wkład w pielęgnowanie polskości na Kresach.
W tym roku akademia została oddana Juliuszowi Słowackiemu – wieszczowi narodowemu.
Dziękujemy występującym uczniom:
Aleksandrze Łabul z kl. II TH, Radosławowi Rykaczewskiemu z kl. III c/m ZSZ, Piotrowi Miśkiewicz z kl. IV TMT, Paulinie Walickiej z kl. II TH, Arlecie Madziar z kl. IV TI, Ewelinie Klik z kl. IV TI, Oldze Purłan z kl. II TH, Krzysztofowi Gudzowi z kl. I TPS, Tymoteuszowi Rudszewskiemu z kl. I c ZSZ, Monice Łukasik z kl. II TH, Karolinie Pastuszce z kl. I TOT, Małgorzacie Kryłowicz z kl. I TH.
Dziękujemy chłopcom z kl. III TMT Grzegorzowi Pokojskiemu i Marcinowi Gilewskiemu za nagłośnienie i piękny podkład muzyczny.
Ogromne podziękowania Pani Dyrektor Monice Bogdanowicz za cenne wskazówki dotyczące akademii.
Dekoracje i rekwizyty, które podkreśliły dostojność uroczystości przygotowała Pani Alina Mikołajczyk.
A także Pani Urszuli Saulewicz za pomoc w odnalezieniu jedynego znanego dotąd listu Salomei Becu do syna z 5 i 17 maja 1839 roku.
A. Mikołajczyk i S. Kapturska