W poniedziałek, 24. października, uczniowie klas: 1 TI z panią Dagmarą Tołodziecką, 2 TI z panią Aliną Mikołajczyk, 3 TH/TPS z panią Anną Nowoszyńską-Ejlak, 2 TMT z panią Teresą Rymko odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach. Powodem odwiedzin było zaproszenie młodzieży na spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Ryszardem Romanowskim na temat książki „Bartoszyce (Barteinstein) na pocztówkach do 1945 r., jakich nie znacie”.
Młodzież naszej szkoły powitał Dyrektor biblioteki miejskiej Pan Grzegorz Monkiewicz. Pan Wiesław Ryszard Romanowski – gospodarz spotkania z zawodu był prokuratorem. W tej profesji przepracował 34 lata. Pan Wiesław jest kolekcjonerem od 11 roku życia, a jego przygoda zaczęła się w 1969 r., od przypadkowo znalezionej monety. Wiedzę na temat numizmatyki zdobywał z książek, m.in.: „1000 lat monety polskiej”. W 1990 r. pan Romanowski zaczął zbierać pocztówki. Kupował je w Niemczech lub u handlarzy, ale nie w Bartoszycach. Dlaczego w ogóle zajął się zbieraniem pocztówek? Jak mówi: „Z regionalnego patriotyzmu”. Filokartysta (bo tak nazywa się człowiek, który zbiera pocztówki) z Bartoszyc ma w swojej kolekcji ponad 320 pocztówek z Bartoszyc i Grajewa.
W albumie „Bartoszyce (Barteinstein) na pocztówkach do 1945 r., jakich nie znacie” zamieścił pocztówki zaczynając od najstarszych. Najstarszą pocztówką wysłaną z Bartoszyc jest pocztówka z 30.04.1898 r. i pan Romanowski posiada ją w swojej kolekcji.
Bardzo dziękujemy Panu Wiesławowi za to, że zechciał opowiedzieć nam o powstaniu tego cennego dla lokalnej historii albumu. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat nie tylko pocztówek, ale i o wielu wyjątkowych miejscach w naszym mieście, o których nie wiedzieliśmy. To była miła lekcja historii z pocztówkami, jakich nie znaliśmy. Składamy ogromne podziękowania za bezpłatne przekazanie dla naszej biblioteki szkolnej egzemplarza tego unikalnego albumu.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pana Grzegorza Monkiewicza i pani Katarzyny Janczewskiej-Pszczoły za zaproszenie uczniów Mechaniaka na cenną lekcję wiedzy o naszym regionie.
Spotkanie odbyło się w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
O naszych odwiedzinach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach można przeczytać także pod tym linkiem:
https://mbpbartoszyce.pl/spotkanie-autorskie-z-tworca-albumu/
Iwona Pieniak