Czy dziękować za propsy i hejty? Lekcja online o cyberprzemocy

Internet to nieograniczona skarbnica wiedzy, to narzędzie, za pomocą którego można rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się nowych rzeczy, relaksować czy komunikować z innymi. Coraz częściej zdarza się, że Internet staje się miejscem nadużyć i negatywnych zachowań wobec innych internautów. Badania potwierdzają, że wielu nastolatków doświadcza różnych form przemocy w Internecie.

Jak radzić sobie z tym zjawiskiem i co robić aby temu zapobiec?

Nad tymi problemami zastanawiali się wspólnie uczniowie klasy III TI  podczas lekcji online o cyberprzemocy, organizowanej w ramach Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która miała miejsce we wtorek 22 października 2024 r.  Lekcję poprowadziła pani Marta Wojtas, psycholożka i ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci  i młodzieży w sieci. Zaletą zajęć było to, że odbywały się w czasie rzeczywistym i skupiały młodzież z całej Polski. Uczniowie  po zeskanowaniu kodu QR  mieli możliwość aktywnego udziału w lekcji. Dowiedzieli się, jak przeciwdziałać przemocy oraz jak korzystać z dyżur.net – punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.