Czytamy „Nad Niemnem” – 12. odsłona Narodowego Czytania.

Jest to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą, a organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku biblioteka naszej szkoły również została do niej zgłoszona. Jako lekturę Narodowego Czytania 2023 wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku.
Siedem fragmentów przedstawili w bibliotece szkolnej, w poniedziałek, 25 września, dla klas 3TPS, 3 TH, 1 TH i 3bc, uczniowie 3 TPS i 3 TH z Panią Iwoną Pieniak. Czytaniu towarzyszyła ścieżka dźwiękowa, którą skomponował Andrzej Kurylewicz do filmu „Nad Niemnem.
Dopełnieniem spotkania i przysłowiową wisienką na torcie były opowieści gościa specjalnego. Pan Andrzej Białecki, zapalony podróżnik i miłośnik polskiej przeszłości na Kresach, podzielił się swoimi wspomnieniami i zdjęciami z wyprawy do Bohatyrowicz, nad rzekę Niemen i do wielu innych miejsc związanych z lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Na zakończenie spotkania przystawiliśmy pamiątkową pieczęć na egzemplarzach „Nad Niemnem” znajdujących się w bibliotece szkolnej.
Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu, mam nadzieję, że daliście się oczarować nastrojowej akcji „Nad Niemnem” i odkryliście piękno ojczystego języka, bogactwo kresowej przyrody i wciąż żywe tradycje Rzeczypospolitej. Serdecznie zapraszam do udziału w Narodowym Czytaniu już za rok. A czytać będziemy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Joanna Turuta