Edukacja prawna – wizyta w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach

W maju uczniowie klasy 4 technikum hotelarskiego w ramach edukacji prawnej obserwowali przebieg rozprawy sądowej. Przedmiotem sprawy było łamanie praw zwierz

ąt. Sędzia podkreślił, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Zostaliśmy poinstruowani jak należy zachować się podczas rozprawy sądowej, zapoznani z wokandą oraz poinformowani o szczegółach sprawy, w której uczestniczyliśmy, w tym o zagrożeniu karą. Następnie udaliśmy się na salę rozpraw. Po zakończeniu rozprawy mogliśmy porozmawiać z sędzią, który chętnie odpowiadał na nasze pytania. Po raz drugi udaliśmy się na ogłoszenie wyroku – poznaliśmy podstawę prawną.
Celem obserwacji było:
–   zwiększenie świadomości prawnej wśród młodzieży,
–   świadome kształtowanie wyobrażeń młodego pokolenia na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, w szczególności procedur sądowych oraz struktury organizacyjnej.
Szczególne podziękowania kierujemy do sędziego Pana Krzysztofa Braneckiego za miłe przyjęcie, poświęcony czas i przekazaną wiedzę prawną.
Opiekunami grupy były: Sylwia Jarzębowicz-Sudujko oraz pedagog szkolny Barbara Magda