JESIENNY SPACER Z KULTURĄ W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

         W piątek tj. 15 października uczniowie klas 1 TMT i 2 TMT wraz z wychowawczyniami  postanowili udać się do kina. Pogoda sprzyjała na tyle, że zagubiliśmy się spacerując wśród brukowanych uliczek niezwykle klimatycznego Lidzbarka Warmińskiego.

Odwiedziliśmy Oranżerię Kultury, czyli dawny Pałac Letni najznamienitszego mieszkańca miasta, zwanego księciem poetów polskich – Ignacego Krasickiego. Kaskady schodów, sztukaterie i październikowe róże pozwoliły poczuć czasy stanisławowskie. Oddaliśmy także cześć literatowi pod jego pomnikiem.

Zawitaliśmy na dziedzińcu Zamku Biskupów Warmińskich, który swoje początki ma w XIV wieku. Zabrakło czasu, aby wejść do środka, ale takie plany już mamy na następną wizytę. Błądząc uliczkami podziwiliśmy architekturę, dostrzegając wyjątkowość turystyczną warmińskiego miasteczka. Zwróciliśmy uwagę na Kolegiatę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, podziwiając wertykalność i majestat tej gotyckiej świątyni.

Pełni wrażeń estetycznych udaliśmy się do Kina Ignacy na kolejną dawkę kultury, tym razem filmowej. Obraz „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana Matuszyńskiego poruszył wszystkich do głębi. Oto dzieło non – fiction wracające do roku 1983, skupiające się na głośnej sprawie śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka przez funkcjonariuszy MO. Sprawa bulwersujących malwersacji, matactw, kłamstw, łamania praw Konstytucji RP i fundamentalnych praw człowieka, otworzyła młodzieży oczy szeroko. Była to lekcja wychowawcza, historyczna, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, religii. Lekcja z patriotyzmu, człowieczeństwa i z najważniejszych wartości; prawdy, która zwyciężyła wszystko; prawdy, za którą wielu poświęciło swoje życie. Z pewnością ten film jest hołdem oddanym tym wszystkim, którzy walczyli z poprzednim ustrojem i z bezdusznym aparatem państwowości.

          Warto częściej odwiedzać Lidzbark Warmiński, ma wiele do zaoferowania, wszak to nasza tak bliska „mała ojczyzna”…

                                          Danuta Maroska, Teresa Rymko  i Sylwia Kapturska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.