KRESOWE PERŁY – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Wielkim sukcesem okazała się akademia upamiętniająca nadanie imienia ZSP Nr 1, która odbyła się 6 marca 2015 roku. Prawie wszystkie klasy obejrzały te niezwykłe widowisko wykorzystujące tworzywo słowa, muzyki i obrazu. Młodzież przez nieco ponad godzinę przeprowadziła nas przez dawne ziemie Rzeczypospolitej, czyli Litwę, Ukrainę i Białoruś. Ukazała polską kulturę, tradycję, język, pamięć o ludziach, którym przyszło żyć w tyglu narodów i którzy musieli zmierzyć się z niebezpiecznymi meandrami historii.

Niezwykle trudnym zadaniem okazał się wybór tekstów, wspomnień, zdjęć zabytków, zakres miast, które chciałyśmy zaprezentować. Skupiłyśmy się więc na Litwie – ojczyźnie Mickiewicza, Miłosza, Moniuszki, Potockiego, Piłsudskiego. Bardzo dokładnie omówiłyśmy Wilno, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Paulina Walicka i Olga Purłan na tle prezentacji, spacerem oprowadziły nas wileńskimi uliczkami, ukazały najcenniejsze zabytki (np. Klasztor bazylianów, Pałac Prezydencki, Kościół św. Ducha i wiele innych). Przeżyliśmy wzruszające chwile, gdy Aleksandra Owczarek opowiedziała historię Ostrej Bramy, która jest symbolem Wilna i kiedy pokazałyśmy fragment wypowiedzi Papieża Jana Pawła II z wizyty w sanktuarium ostrobramskim w 1993 roku. O Wilnie dotykał wiersz Oppmana w recytacji Pauliny Walickiej, a także litania Rudnickiego, którą przejmująco deklamowała Olga Purłan. Wybitne postaci wileńskiej metropolii przedstawili Monika Łukasik i Piotr Warmachowski, którzy następnie w utworach Miłosza i Gałczyńskiego oddali urok tego miejsca.

Białoruś omówiły Aleksandra Owczarek i Izabella Waluk, a w niej Nowogródek jako miejsce urodzenia I wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wspomnienia pani Zofii Boradyn w klimatycznej scenerii odczytała Aleksandra Łabul.

Tymoteusz Rudszewski i Aleksandra Bachanowicz, którzy prowadzili całą akademię, prezentowali Ukrainę i przepiękny Krzemieniec jako ojczyznę Juliusza Słowackiego. Fragment poematu II wieszcza narodowego wyrecytowała Karolina Pastuszka. Wspomniałyśmy o micie obrony Zbaraża w ujęciu wiersza Zbierzchowskiego, przedstawionego przez Izabellę Waluk.

Krzysztof Gudz, Tymoteusz Rudszewski, Piotr Warmachowski i Aleksandra Bachanowicz barwnie przeczytali fragmenty „Ogniem i mieczem”, a także „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Cały apel okraszony został muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego, Kazimierza Serockiego i Michała Ogińskiego. Nasza szkoła może pochwalić się niezwykle uzdolnionymi muzycznie uczniami. Rafał Kozłowski, Mateusz Antosik i Emil Połubiński to prawdziwi wirtuozi gitary. Akompaniowali Martynie Brudzeńskiej, Sylwii Pisarek i Mateuszowi Kanarkowi w piosenkach Marka Andrzejewskiego „Przez Kresy” i Grzegorza Turnaua „Cichosza”. Brawurowe wykonanie protest songu czyli utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena przez Martynę Brudzeńską i moją skromną osobę, rzuciła wszystkich na kolana.

To karkołomne zadanie, żeby zamknąć Kresy w jednej akademii, ale mamy nadzieję, że udało się nam zabrać wszystkich w tę niezwykłą podróż.

Bardzo dziękujemy Kindze Krzyżańskiej z kl. III TH i Karolinie Szewczyk z kl. IV TH, a także Mateuszowi Stańcowi z kl. IV TMT, że odpowiedzieli na nasz apel i wzięli udział w konkursie literackim i plastycznym o Kresach. Uczennice podzieliły się wspomnieniami dziadków, którzy zamieszkiwali tereny Wileńszczyzny. Dziękujemy za te magiczne chwile, za to, że podzieliłyście się historią Waszej rodziny i że było nam dane stać się częścią Waszego świata.

Dziękujemy Pani Dyrektor za zaufanie i udzielenie nam pozwolenia, żeby uroczystość ta miała właśnie taki wymiar.

Dziękujemy Jurkowi Zającowi, że wszystko działało tak jak trzeba, a nie jest to wcale takie proste.

Dziękujemy Pani Marioli Maciejewskiej za użyczenie sprzętu audiowizualnego.

Dziękujemy Panu staroście Zbigniewowi Nadolnemu i Panu przewodniczącemu Komisji Oświaty i Sportu Bartłomiejowi Chilmanowiczowi, a także Telewizji Bart-Sat za uświetnienie tego jakże uroczystego dnia.

Dziękujemy Panu Danielowi Kukulakowi z zespołu AQQ za prowadzenie sekcji rytmicznej podczas apelu, a także za granie solówki podczas utworu Niemena.

Przede wszystkim jednak dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy po raz kolejny nie zawiedli i wzięli udział w akademii. Dziękujemy Aleksandrze Bachanowicz, Aleksandrze Owczarek, Martynie Brudzeńskiej, Izabelli Waluk, Mateuszowi Kanarkowi i Patrycji Trofimow z kl. II TH; Oldze Purłan, Paulinie Walickiej, Monice Łukasik i Aleksandrze Łabul z kl. III TH; Tymoteuszowi Rudszewskiemu z kl. II c ZSZ; Mateuszowi Antosikowi i Rafałowi Kozłowskiemu z kl. I TMT; Sylwii Pisarek z kl. I TI; Piotrowi Warmachowskiemu i Krzysztofowi Gudzowi z kl. II TPS; Emilowi Połubińskiemu z kl. I TPS; Karolinie Pastuszce z kl. I TOT. Korneliuszowi Kaliczyńskiemu z II TPS, a zwłaszcza Bartłomiejowi Kucharskiemu z kl. II TMT za ogromne zaangażowanie w naszym przedsięwzięciu.

Dziękuję Pani Lilli Szewczyk za tytaniczną pracę, którą wykonała samodzielnie w poszukiwaniu kresowych inspiracji i zaproszenie mnie do wspólnego tworzenia tego dzieła. To czwarta wersja apelu, którą zaprezentowałyśmy i proszę nam wierzyć, że bardzo trudno było wybrać najbardziej interesujące elementy z tego sezamu kultury. Dziękuję również, że przygotowała prezentację komputerową i ścieżkę dźwiękową, której użyłyśmy w trakcie uroczystości.

Dziękujemy Pani Alinie Mikołajczyk, która tak uroczo oddała czar Kresów w przepięknych, klasycystycznych dekoracjach z niezwykłą starannością o szczegóły.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej akademii, a których nie wspomniałyśmy z imienia i nazwiska.

Lilla Szewczyk, Sylwia Kapturska, Alina Mikołajczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.