„Mam czas rozmawiać” – profilaktyka HIV/AIDS

 1 grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz happeningi poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią.

Tegoroczna kampania prowadzona w Polsce odbywa się pod hasłem „Mam czas rozmawiać” jest adresowana do osób w różnym wieku i ich rodzin, ponieważ to rodzina ma największy wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Coraz rzadziej mówi się o chorobie AIDS wywoływanej przez wirus HIV. Wydawać by się mogło, że problem został zażegnany. Nic bardziej mylnego. Fakty mówią same za siebie:

  • na świecie z HIV/AIDS żyje 36,7 mln ludzi
  • w Polsce (dane od początku epidemii do dziś):
  • 23 494 zakażonych ogółem,
  • 3 642 zachorowań na AIDS,
  • 1 403 chorych zmarło,
  • we wrześniu 2018 r. zarejestrowano 76 nowo wykrytych zakażeń HIV, 6 zachorowań na AIDS oraz 3 zgony osób chorych na AIDS.

Szacuje się ze zakażonych osób jest dwa razy więcej, ale nie są zbadane i mogą nieświadomie zakażać.

Mając na uwadze powyższe dane nie wolno zapominać o profilaktyce HIV/AIDS. W związku z tym 10.12.2018r. w naszej szkole odbyły zajęcia nt. HIV /AIDS dla klas drugich prowadzone przez panią Magdalenę Dymitruk – PSSE w Bartoszycach. Młodzież wysłuchała wykładu popartego prezentacją multimedialną. Podsumowaniem zajęć był krótki quiz nt. wiedzy HIV /AIDS.

Przedstawione w artykule dane zostały zaczerpnięte w większości ze strony PZH.

M. Maciejewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.