Mamy 2. miejsce w Polsce!

Nasza szkoła zajęła 2 miejsce w Polsce i 1 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim w tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024. Po raz 3 nasza szkoła znalazła się w Rankingu Zwolnionych z Teorii.
   W Rankingu znalazły się szkoły ponadpodstawowe, w których realizowane były projekty społeczne w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Uczestnicy i uczestniczki Olimpiady współpracowali, poszukując rozwiązań realnych problemów społecznych. Wychodzili poza szkolne mury i realizowali swoje pomysły w praktyce. Podczas wspólnej pracy nad projektami nabywali kompetencje przyszłości.
   W roku szkolnym 2023/24 w sumie 7466 osób zostało Finalistami i Finalistkami Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W X edycji Olimpiady zrealizowano łącznie 1552 projektów społecznych. Były to kampanie społeczne, wydarzenia publiczne, zbiórki charytatywne i projekty technologiczne. W naszej szkole przygotowanych zostało kilkadziesiąt projektów społecznych, realizowanych na rzecz dzieci i młodzieży z innych szkół, bezdomnych zwierząt, z zakresu edukacji  ekologicznej społecznej oraz pomocy potrzebującym. Koordynatorem działań zespołów projektowych była Iwona Grygorowicz.
   Nagrodę za najlepszy projekt społeczny tzw. Srebrnego Wilka otrzymał zespół z naszej szkoły ACTIVO w składzie: Jakub Gołtwienko, Nadia Zawadzka, Wiktoria Stanosz, Aleks Mikuś, Szymon Możejko, Adrian Januszko oraz Szymon Hyczkowski. Projekt miał na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej wśród młodzieży na terenie naszego powiatu. W ramach projektu zostały przeprowadzone warsztaty interaktywno-sportowe w 10 szkołach podstawowych z terenu miasta i gminy Bartoszyce. Jako podsumowanie projektu został zorganizowany w dniach 17-19 stycznia 2024 roku Młodzieżowy Turniej siatkarski dla szkół podstawowych. Nagrodami w turnieju były bony o wartości 1500 zł, 1000 zł i 500 zł, do wydania wyłącznie na sprzęt sportowy. Pieniądze na nagrody członkowie grupy uzyskali od sponsorów.
   Inne projekty realizowane w naszej szkole to np.:

• ”Ławeczka W Kształcie Litery M” (jak MECHANIAK). Ławeczkę zbudowano z metalowych elementów przeznaczonych do recyklingu.
  • ”EkoBrygada”, “Śmiece-nie”, to projekty mające na celu sprzątnięcie terenów zielonych w Bartoszycach.
  • ”Świeć przykładem”, to projekt przypominający o bezpieczeństwie na drogach. Podczas spotkania uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.
  • ”Na Ratunek Ptakom” – uczniowie wyjaśniali jak ważne jest zimą dokarmianie ptaków, przekazano dla szkół własnoręcznie zbudowane karmniki wraz z karmą.

Podczas innych projektów poruszano ważne tematy dotyczące uczniów jak: depresja, depersonalizacja, czy wybór kierunków kształcenia. Trudno opisać wszystkie projekty społeczne, ale każdy projekt, to ogromny wysiłek zarówno uczniów jak i nauczyciela.

Koordynator projektów
Iwona Grygorowicz