Z NIEPODLEGŁĄ o zwycięstwo
14 listopada szkolna biblioteka gościła w swych progach niezwykłych gości. Po raz pierwszy zawitali do nas uczniowie klasy VI z SP nr 8 z ZSzUJN w Bartoszycach, ze swoją wychowawczynią, aby aktywnie celebrować Narodowe Święto Niepodległości. A dlaczego aktywnie? Bo wzięli udział w historycznej potyczce „Z NIEPODLEGŁĄ gra o zwycięstwo”, wykorzystując zasady popularnej gry „Chińczyk”, w której sami byli pionkami, a podłoga wielką planszą. Za ogrom wiedzy o historii polskiej niepodległości, zaangażowanie i entuzjazm otrzymali symboliczny puchar wypełniony słodyczami.Po grze, uczniowie „Ósemki” zabrali się za niepodległościową wykreślankę i stawianie pieczęci NPRCz. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na koniec był też czas na zwiedzanie bibliotecznych zakamarków i zasłużony odpoczynek na pufach.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Bardzo lubimy takie spotkania. Do zobaczenia.
Co my świętujemy? Czyli o co chodzi z tą niepodległością?
Jednym z dwóch najważniejszych polskich świąt państwowych jest Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji od środy do piątku w szkolnej bibliotece odbywały się spotkania „Co my świętujemy? Czyli o co chodzi z tą niepodległością?”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 1bc i 2 bc Branżowej Szkoły I stopnia oraz 1 ti oraz 1 tmt. Uczestnicy poznali podstawowe informacje związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wysłuchali fragmentów książki o jednej z najważniejszych osób, która przyczyniła się do tego, że dziś nasza Ojczyzna jest wolna i niepodległa. Następnie układali w grupach zagadnienia do krzyżówki, której rozwiązaniem było hasło: POLSKA. Dopełnieniem spotkań było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Iwona Pieniak, Joanna Turuta
Przerwa na czytanie
W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza placówka została zgłoszona do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie Przerwa na czytanie.
Akcja odbyła się już po raz 8 i jej celem było w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. W poprzednim roku o tysiąc więcej placówek oświatowych wzięło w niej udział, a akcja odbyła się w aż 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach. Dodatkowo został ustanowiony niewyobrażalny rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 578 TYSIĘCY 433 OSÓB. Chcieliśmy być częścią tego pięknego czytelniczego święta, dlatego zgłosiliśmy naszą szkołę by pomóc ustanowić nowy rekord!
Akcja Przerwa na czytanie została nagrodzona w konkursie na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo Zwyrtała 2023, który organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festiwal.
W Mechaniaku odbyła się w piątek 27. października na przerwach międzylekcyjnych, a także i niektórych lekcjach. Chętni nauczyciele również przystąpili do krótkiej przerwy na czytanie w czasie lekcji. Do akcji potrzebna była książka, chęci i dobry nastrój.
W naszej szkole czytaliśmy między innymi: na II piętrze przy gabinecie Pana Krzysztofa Lewandowskiego – w specjalnej strefie z mikrofonem, na korytarzu, w szkolnej bibliotece, w tzw. strefie czytacza, w ławkach szkolnych, przy stolikach we wnękach, w salce do tenisa stołowego. Czytaliśmy w języku polskim i angielskim. Działo się pozytywnie i kreatywnie.
W sumie udział wzięło 151 uczennic i uczniów oraz nauczyciele i pracownicy administracji.
Dziękuję bardzo wszystkim za udział w akcji i zapraszam do udziału za rok!
Joanna Turuta
Ogólnopolski Tydzień Kariery
19 października, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, w czytelni biblioteki szkolnej odbyły się spotkania informacyjne dla młodzieży, z Panią Wiolettą Stanulewicz, doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Bartoszycach. Hasło przewodnie prezentacji brzmiało: „Przyszłość kompetencji – interakcje człowieka z nową technologią”. Pani Wioletta, wskazała ścieżki zawodowe, które w niedługim czasie zostaną zastąpione sztuczną inteligencją, i takie, które mają szansę na rozwój.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas piątych: th, ti, tmt, i tps z nauczycielami, Krzysztofem Lewandowskim i Katarzyną Remiszewską.
#Czytamy z Sercem, #Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Nasza szkoła po raz trzeci włączyła się do ogólnopolskiej akcji #Czytamy z Sercem i #Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Głośne czytanie stymuluje nasz mózg, powiększa zasób słów, rozluźnia mięśnie, dotlenia i poprawia krążenie, a to pięknie nawiązuje do tytułu akcji.
Na początku spotkania Emilia z 1 th, Oliwia z I ti oraz Karolina z 2 tmt przedstawiły scenkę pt. <em>Dialog od serca</em>, w której wcieliły się w rolę narratora, lekarza i pacjentki. Były to rozważania o cielesnych i duchowych wartościach serca, w oparciu o fragmenty poezji i prozy związanej z tą tematyką. Następnie głos zabrała pani Magdalena Dmitruk, z Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach, która podzieliła się z młodzieżą szeroką wiedzą na temat szkodliwości napojów energetycznych. Pani Grażyna Komorkiewicz, nasza nieoceniona pielęgniarka szkolna, wygłosiła pogadankę na temat ciśnienia tętniczego, pokazała różne aparaty do mierzenia ciśnienia, a nawet zmierzyła je chętnym osobom.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1ti, 2tmt, 2th, 1tmt i 4tps z nauczycielami, Elżbietą Klimus i Iwoną Pieniak. Dbajmy o nasze serca, każdy ma je tylko jedno, na całe piękne życie❤💓💛💚💙💜 Zachęcam do wypożyczania książek o tematyce serca i do obejrzenia spotkania autorskiego z Adrianą Szklarz (fb biblioteki), która napisała książkę pt. : ”Kobieta z męskim sercem”.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w Czytaniu z Sercem.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I MY RÓWNIEŻ
Oliwia i jej pies Łatek są nierozłączni. Tworzą idealnie zgrany duet! Psiak wiernie towarzyszy dziewczynce i jest jej najlepszym partnerem w tropieniu przestępców. Ale pewnego dnia Łatek traci siłę do zabawy i z czasem czuje się coraz gorzej… Gdy ukochany piesek odchodzi na zawsze, Oliwia bardzo cierpi. Czy znajdzie się sposób, by dziewczynka odzyskała radość?
Odpowiedź na to pytanie mogli uzyskać milusińscy z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 8 z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach, którzy gościli w bibliotece szkolnej. W środę, 07.06.2023 r., w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz NPRC 2.0, pierwszoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią, Panią Anną Dąbrowną, uczestniczyli w zajęciach związanych z promowaniem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Maluchy z zainteresowaniem wysłuchały historii Oliwki i jej pieska, odpowiadały na pytania dotyczące książeczki, wykonały przygotowane zadania, a przede wszystkim dobrze się bawiły. Biblioteka w naszej szkole jest przestrzenią przyjazną dla każdego ucznia – i dużego i małego, dlatego uczniowie z „Ósemki” z zainteresowaniem zaglądali we wszystkie zakamarki czytelni i biblioteki oraz odpoczęli po ciężkiej pracy na pufach.
Dziękujemy bardzo za wizytę dzieciakom. Ciekawość świata i spotkanie z literaturą dało im sporą dawkę pozytywnej energii.
Iwona Pieniak
75 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
24 maja uczniowie naszej szkoły- klasy: II TMT, II TH, TPS, I TPS, I TMT , udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.
25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, o godz. 21.30 – strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.” Miejsce pochówku Witolda Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci, wraz z innymi ofiarami komunizmu.W 1990 r. został zrehabilitowany
BARTOSZYCE. OSTATNI PRZYSTANEK…
Dworzec w Bartoszycach. To tu przyjeżdżali ludzie, którzy nie wybierali swojej drogi, swojego losu. Zdecydowała za nich wielka polityka i wojna. Ich życie przeorał pług historii. I o historii ludzi, którzy osiedlili się po II wojnie światowej w Bartoszycach mogliśmy posłuchać w bibliotece szkolnej. O ludziach i ich losach związanych z naszym miastem opowiedziała uczniom naszej szkoły Pani Katarzyna Janczewska z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, które znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach.
To właśnie w Bartoszycach kończyła się dla wielu z nich trudna podróż z Wileńszczyzny, Wołynia, Podlasia, Mazowsza. Przybysze, osiedleńcy, pionierzy – ich wspomnienia przywołują świat, który odebrano im na zawsze, a o którym mogliśmy usłyszeć w filmie z Kronik Warmii i Mazur. Ta opowieść była opowieścią o ich losie, który splótł się z historią Bartoszyc. Bartoszycki dworzec był ostatnim przystankiem w powojennej wędrówce dla m. in. Pani Ireny Jaz, Pani Bronisławy Jabłońskiej, Pana Waleriana Kiezika, czy Pana Zbigniewa Mioduszewskiego, który był wieloletnim nauczycielem w naszej szkole. Uczniowie obejrzeli także wystawę wielu pionierów bartoszyckich, a Pani Katarzyna ciekawie opowiedziała historię niektórych z nich. Pani Janczewska gorąco zachęcała młodzież, aby poszukali swoich korzenie we wspomnieniach dziadków, czy innych członków rodziny.
Spotkanie z cząstką historii Bartoszyc na pewno uświadomiło młodym ludziom, jak ważna jest nasza tradycja lokalna i historia miejsc, w których żyjemy.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie za podzielenie się z nami swoją wiedzą na temat naszego miasta.
Iwona Pieniak
CZYTELNICTWO NIE JEST NAM OBOJĘTNE!
Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.
Założyciele chcieliby, by czytelnictwo w Polsce osiągnęło poziom jaki osiąga w wielu krajach europejskich: około 70%. Dziś jedynie 40% naszej populacji czyta.
Przeprowadzenie tej zmiany to jedno z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań współczesnej Polski. Wymaga wspólnej wytężonej pracy bardzo wielu sił i potężnych inwestycji – a przyszły rozwój naszego kraju będzie od tego zależał. Zwiększenie populacji czytających jest dziś polską racją stanu.
Od początku swojego istnienia Fundacja Powszechnego Czytania współpracuje z instytucjami i ludźmi, którzy chcą przyczyniać się do osiągnięcia tego celu.
Nasza szkoła w ramach współpracy otrzymała wsparcie od Fundacji w postaci książek w języku angielskim i języku ukraińskim.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Iwona Pieniak
Wycieczka na Kresy
Niemal od zarania polskich dziejów na Kresach jawiły się nietuzinkowe talenty i postaci. Z Kresów wywodzi się, poza geniuszami poetyckimi, Mickiewiczem i Słowackim, myśl twórcza ojca polskiej mowy, Mikołaja Reja. Urodził się on w bogatej rodzinie szlacheckiej w Żurawnie, niedaleko Lwowa, na Podolu. Wprowadził i upowszechnił w literaturze pojęcie „człowieka poczciwego” i stał się twórcą znanego dziś powiedzenia: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
Na Kresach rodzili się, wyrastali, działali, tworzyli bądź czerpali z Kresów motywy twórcze wielcy poeci, prozaicy, uczeni, politycy, mężowie stanu, wodzowie i kardynałowie. Zaznaczali swoje miejsce na Kresach. Niemal w każdym mieście, miasteczku.
Uczniowie klasy 4 th/p mieli okazję, na lekcji w bibliotece szkolnej, zapoznać się nie tylko z historią Kresów, ale także miejscami, które warto zwiedzić. W ramach przygotowania do pracy w zawodzie technik hotelarz uczniowie zaplanowali wycieczkę po Kresach. W oparciu o materiały dostępne w bibliotece szkolnej, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, zaplanowali wycieczki do Lwowa i innych ciekawych miejsc bliskich sercom Polaków.
Mamy nadzieję, że uda im się kiedyś zwiedzić Kresy według własnego programu wycieczki i odwiedzić te wszystkie miejsca, o których się dowiedzieli.
Katarzyna Remiszewska, Iwona Pieniak
LITERACKIE WALENTYNKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Miłość towarzyszy człowiekowi właściwie od zarania dziejów i dla większości osób to zdecydowanie podstawowa wartość, mająca wpływ na różne sfery życia. Perypetie miłosne najsłynniejszych kochanków rozgrzewają do czerwoności umysły kolejnych czytelników i na stałe zapisują się w literackim kanonie, a wiele osób szuka w nich odniesienia do własnych losów.
Uczniowie klasy 3 technikum hotelarskiego mieli okazję przypomnieć sobie, że motyw miłości w literaturze przewija się przez kolejne epoki literackie i przygotowali taką angielsko –polską lekcję o miłości.
„Rozważna i romantyczna” (ang. „ Sense and Sensibility”) topierwsza opublikowana powieść angielskiej pisarki Jane Austen, której biografię w dwóch językach przybliżyli uczniowie 3 th. Fragmenty powieści czytane w oryginale przez Laurę zachwyciły nie tylko panią Dagmarę Tołodziecką, która prowadzi w tej klasie język angielski, ale także wszystkich słuchaczy.
Oprócz wysłuchania urywka powieści uczennice i uczniowie zmagali się z rozwiązaniem miłosnego testu, w którym trzeba było wykazać się znajomością imion bohaterów literackich, tak aby powstała zakochana para, a także podać tytuły książek i filmów, w których występuje zakochana para. Fragment wiersza czy piosenki o miłości nie był wielką zagadką dla gości w bibliotece, ponieważ świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Odpowiedzi mogli szukać także w lekturach, które mieli do swojej dyspozycji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa nowości wydawniczych o tematyce miłosnej zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dagmara Tołodziecka, Iwona Pieniak
KRESY, KRESY, KRESY…
W piątek 2. grudnia, mieliśmy przyjemność gościć w szkole Pan Andrzeja Białeckiego – lokalnego podróżnika, członka Klubu Podróżnika działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach. Pan Andrzej zgodził się opowiedzieć o swoich wędrówkach po Kresach. Klasy 1 tmt, 2 tps, 4 tmt/tps/p, 3 th/tps, 3 ti, 4 th/g miały okazję obejrzeć zdjęcia z podróży po Kresach Wschodnich oraz wysłuchać ciekawego wykładu. Nasz Gość przeprowadził nas przez 3 kraje oraz miasta, w których można dostrzec polskie akcenty. Byliśmy w estońskim mieście Tartu (dawniej Dorpat). Zwiedziliśmy łotewskie miasteczka Cesis i Krasław oraz Wilno na Litwie. We wszystkich tych miejscach Pan Andrzej pokazał nam pamiątki polskiej obecności. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat różnych zabytków architektury. Dopełnieniem spotkania była wystawa książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Białeckiemu za poświęcony naszej szkole i uczniom czas. Nasz Gość obiecał nam jeszcze jedno spotkanie, na które czekamy z niecierpliwością.
Iwona Pieniak
ZAPROSZENIE!
Serdecznie zapraszamy we wtorek 29.11.2022 r., o godz. 17.00, do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spektakl liryczny poświęcony bartoszyckim twórcom „Na pięciolinii słów”.
NIEPODLEGŁOŚĆ – a co ja z tego mam?
Niepodległość jest tematem przewodnim w listopadzie, kiedy to wspominamy nie tylko tych co odeszli z tego świata, ale również te postacie, które przyczyniły się do tego, że dziś nasza Ojczyzna jest wolna i niepodległa.
Uczniowie klas 1 bc i 3 bc Branżowej Szkoły I stopnia mieli okazję uczestniczyć w bibliotece szkolnej, w cyklicznym spotkaniu poetyckim „Poezja dla Polski”. Tym razem – o tematyce niepodległościowej. Z uwagą wysłuchali wierszy, które przygotowali, a potem przedstawili swoim kolegom.
Oprócz wysłuchania wierszy, zapoznali się z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a także odpowiadali na pytania dotyczące tego dokumentu. Na koniec nie tylko z refleksją, ale i z małymi problemami odpowiedzieli sobie na pytanie – NIEPODLEGŁOŚĆ – a co ja z tego mam?
Dopełnieniem spotkań była wystawa książek z literaturą dotyczącą tematyki niepodległościowej, którą uczniowie mogli obejrzeć.
Spotkania odbyły się w ramach akcji Szkoła Pamięta i działań związanych z Narodowym Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Iwona Pieniak
ZAPOMNIANE MIEJSCA WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Biblioteka szkolna to nie tylko wypożyczalnia lektur szkolnych, to także miejsce gdzie można uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Klasa 4 th/p wzięła udział w zajęciach „Zapomniane miejsca warmińsko-mazurskie”.
W ramach przedmiotu pracownia dodatkowych umiejętności zawodowych – przewodnictwo turystyczne klasa 4 th/p wraz z panią Sylwią Jarzębowicz-Sudujko planowała wycieczkę turystyczną. Planowanie odbyło się w oparciu o rożne źródła informacji geograficznej dostępne w ofercie biblioteki: pozycje książkowe dotyczące regionu Warmii i Mazur (zabytki architektury).
W nowościach wydawniczych, które zakupiono w ramach NPRC 2.0, dotyczących naszego regionu uczniowie zapoznali się z miejscami nieznanymi, zapomnianymi.
#Szkoła pamięta o naszej lokalnej historii.
PRZERWA NA CZYTANIE!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasza szkoła została zgłoszona do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie Przerwa na czytanie.
Akcja odbywa się już po raz 7 i jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. Do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób! Organizatorzy liczą, że w tym roku będzie to łącznie MILION CZYTAJĄCYCH OSÓB. Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
W Mechaniaku akcja odbyła się w czwartek 27. października na wszystkich przerwach międzylekcyjnych, a także i niektórych lekcjach. Chętni nauczyciele również przystąpili do krótkiej przerwy na czytanie w czasie lekcji.
Do akcji potrzebna była książka, chęci i dobry nastrój.
Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, a także pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W naszej szkole uczniowie czytali między innymi: w ławkach szkolnych, przy stolikach we wnękach, w bibliotece szkolnej, w salce do tenisa stołowego.
Wiele osób zabrało swoje książki z domu, ale chętnych do wypożyczenia w bibliotece też było sporo.
W naszej szkole udział wzięło 149 uczennic i uczniów oraz nauczyciele i pracownicy administracji.
Dziękuję bardzo wszystkim za udział w akcji i zapraszam do udziału za rok!
Iwona Pieniak
PROJEKT „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ” W MECHANIAKU!!!
RUSZAMY JUŻ DZIŚ – 2 LISTOPADA 2022!!!!
CZYTAJ LUB SŁUCHAJ E-KSIĄŻKI CAŁKOWICIE ZA DARMO
PRZEZ CAŁY LISTOPAD!!!!
Z radością informujemy, że nasza szkoła została przyjęta do tegorocznego projektu ,,Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL!
Akcja rozpoczyna się 2 listopada i potrwa do 30 listopada.
Przez cały ten czas będziemy mogli czytać i słuchać za darmo książkowe bestsellery w formie audiobooków i e-booków.
JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH E-BOOKów i AUDIOBOOKów?
Wystarczy:
1. Ściągnąć darmową aplikację WOBLINK (IOS/Android)
2. Zeskanować kod QR z plakatów, które znajdują się w bibliotece szkolnej, w budynku nr 10 na korytarzu przy sekretariacie.
3. Czytaj/słuchaj za darmo przez cały listopad!
Jeszcze w listopadzie osoby korzystające z akcji będą miały szansę na wspaniałe nagrody!
Mam wielką nadzieję, że akcja ,,Upoluj swoją książkę” będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli (którzy oczywiście też mogą wziąć w niej udział!).
Iwona Pieniak
„Bartoszyce (Barteinstein) na pocztówkach do 1945 r., jakich nie znacie” – spotkanie autorskie
W poniedziałek, 24. października, uczniowie klas: 1 TI z panią Dagmarą Tołodziecką, 2 TI z panią Aliną Mikołajczyk, 3 TH/TPS z panią Anną Nowoszyńską-Ejlak, 2 TMT z panią Teresą Rymko odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach. Powodem odwiedzin było zaproszenie młodzieży na spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Ryszardem Romanowskim na temat książki „Bartoszyce (Barteinstein) na pocztówkach do 1945 r., jakich nie znacie”.
Młodzież naszej szkoły powitał Dyrektor biblioteki miejskiej Pan Grzegorz Monkiewicz. Pan Wiesław Ryszard Romanowski – gospodarz spotkania z zawodu był prokuratorem. W tej profesji przepracował 34 lata. Pan Wiesław jest kolekcjonerem od 11 roku życia, a jego przygoda zaczęła się w 1969 r., od przypadkowo znalezionej monety. Wiedzę na temat numizmatyki zdobywał z książek, m.in.: „1000 lat monety polskiej”. W 1990 r. pan Romanowski zaczął zbierać pocztówki. Kupował je w Niemczech lub u handlarzy, ale nie w Bartoszycach. Dlaczego w ogóle zajął się zbieraniem pocztówek? Jak mówi: „Z regionalnego patriotyzmu”. Filokartysta (bo tak nazywa się człowiek, który zbiera pocztówki) z Bartoszyc ma w swojej kolekcji ponad 320 pocztówek z Bartoszyc i Grajewa.
W albumie „Bartoszyce (Barteinstein) na pocztówkach do 1945 r., jakich nie znacie” zamieścił pocztówki zaczynając od najstarszych. Najstarszą pocztówką wysłaną z Bartoszyc jest pocztówka z 30.04.1898 r. i pan Romanowski posiada ją w swojej kolekcji.
Bardzo dziękujemy Panu Wiesławowi za to, że zechciał opowiedzieć nam o powstaniu tego cennego dla lokalnej historii albumu. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat nie tylko pocztówek, ale i o wielu wyjątkowych miejscach w naszym mieście, o których nie wiedzieliśmy. To była miła lekcja historii z pocztówkami, jakich nie znaliśmy. Składamy ogromne podziękowania za bezpłatne przekazanie dla naszej biblioteki szkolnej egzemplarza tego unikalnego albumu.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pana Grzegorza Monkiewicza i pani Katarzyny Janczewskiej-Pszczoły za zaproszenie uczniów Mechaniaka na cenną lekcję wiedzy o naszym regionie.
Spotkanie odbyło się w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Iwona Pieniak
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
W piątek, 30.09.2022 r., biblioteka szkolna gościła przedstawicieli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Panią Katarzynę Suszko i Pana Mirosława Stupieńko. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 4 tmt/tps/p. z Panią Elżbietą Klimus i 3 th z Panią Dagmarą Tołodziecką.
Pan Mirosław Stupieńko, przedstawiciel WIORiN w Olsztynie Oddziału powiatu bartoszyckiego i lidzbarskiego w Bartoszycach, w ramach promocji PIORiN, przedstawił prezentację dotyczącą działalności Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W ciekawy sposób omówił strukturę organizacyjną PIORiN oraz zakres działalności i celowość jej działania. Podczas prezentacji uczennice i uczniowie zapoznali się z zakresem działania nadzoru Ochrony Roślin i Techniki, nadzoru Fitosanitarnego oraz nadzoru Nasiennego. Poruszono zagadnienia związane z ochroną środowiska i owadów zapylających przy stosowaniu środków ochrony roślin. Zaprezentowano specyfikę ochrony fitosanitarnej zapobiegającej rozprzestrzenianiu się agrofagów na roślinach oraz wystawiania paszportów. Przybliżono działanie nadzoru nasiennego dbającego o jakość materiału siewnego.
Uczniowie kl IV z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji.
CZYTAMY Z SERCEM
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Patronką tego święta jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29. września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Głośne czytanie, co jest tematem przewodnim święta, jest, oprócz kontaktu z biblioteką i książkami, dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.
29. września w bibliotece szkolnej dołączyliśmy, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, do II edycji akcji Czytamy z sercem. W spotkaniu uczestniczyli goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bartoszycach oraz uczennice i uczniowie z klas 3 th i 3 tmt wraz z Pania Anną Nowoszyńską-Ejlak, Panią Sylwią Jarzębowicz-Sudujko, a także Pani Grażyna Komorkiewicz – pielęgniarka szkolna.
Gabrysia, Julka, Grzegorz i Mateusz z klasy 3 th pięknie głośno przeczytali nam historię z życia wziętą dotyczącą serca, jego problemów i to nie tylko tych zdrowotnych, ale także związanych z uczuciami. Pani Anna Nowoszyńska-Ejlak w bardzo interesujący sposób opowiedziała uczestnikom akcji o budowie i funkcjonowaniu serca, rozwijała w słuchających młodych ludziach wrażliwość na czytanie, które jest jedną z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Pani pielęgniarka wygłosiła pogadankę na temat ciśnienia tętniczego, profilaktyki oraz propagowała zdrowy styl życia. Wszyscy słuchający mogli zmierzyć sobie ciśnienie i uzyskać poradę pani pielęgniarki.
Uczestnicy akcji mogli obejrzeć wystawę albumów anatomicznych, obejrzeć wystawę książek o tematyce serca, a także poczytać aforyzmy o sercu.
Warto wspomnieć też, że „książki z sercem” zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w Czytaniu z sercem.
Iwona Pieniak, Anna Nowoszyńska-Ejlak
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku biblioteka w naszej szkole została zgłoszona również do tej akcji. Wspólnie czytaliśmy Ballady i romanse Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Akcja ta objęta jest patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
Fragmenty Ballad i romansów przedstawili w bibliotece szkolnej, w poniedziałek 19 września, dla klas 2 TH, 2 TPS, 4 TPS/p członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Promieniści” z klasy 4 TH – Ala, Marysia i Roksana oraz Nadia z klasy 2 TMT. Wysłuchaliśmy także fragmentu ballady „Romantyczność” w wykonaniu Pary Prezydenckiej. Na zakończenie wspólnej lektury utworów naszego narodowego wieszcza przystawiliśmy pamiątkową pieczęć, którą otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta RP, na egzemplarzach Ballad i romansów znajdujących się w bibliotece szkolnej.
Dziękuję wszystkim za udział w odkrywaniu wybitnych walorów literackich Ballad i romansów i serdecznie zapraszam do udziału w Narodowym Czytaniu już za rok.
Elżbieta Klimus, Iwona Pieniak
Kiermasz książek za nami!!!
W piątek aula szkolna pękała w szwach. A to za sprawą sprzedających, kupujących i oglądających podręczniki szkolne. Absolwenci przyszli sprzedać co nieco, no i pierwszoklasiści zaopatrzeni w pełne portfele kupili co tylko mogli. Jedni cieszyli, że sprzedali, inni, że kupili, a najbardziej cieszą się nauczyciele, że od poniedziałku ławki zapełnią się podręcznikami.
Następny kiermasz już za rok!
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM… I MY RÓWNIEŻ
W piątek 10 czerwca 2022 r. biblioteka szkolna gościła dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 8 i. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania wraz ze swoją wychowawczynią Panią Anną Dąbrowną.
W ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowaliśmy dla naszych milusińskich gości akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przypomnijmy – tegoroczna kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” odbywa się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”, co oznacza, że ze szczególną estymą traktujemy w tym roku i przedstawiamy twórczość rodzimych pisarzy. Dzieci wysłuchały legendy napisanej przez naszą lokalną pisarkę i poetkę Teresę Bratek. „Kasine trzewiczki” to jedna z siedmiu bartoszyckich legend, którą młodszym koleżankom i kolegom przeczytały uczennice klasy 3 th: Sandra, Magda, Ala i Karolina. Maluchy z zainteresowaniem wysłuchały legendy, świetnie odpowiedziały na zadawane przez dziewczyny pytania, wykonały karty pracy oraz poskładały puzzle z obrazkiem bucików.
Naszych gości bardzo zainteresowały półki z książkami. Chętnie spacerowali pomiędzy regałami i oglądali książki.
Na gości w bibliotece, oprócz zajęć, czekał słodki poczęstunek oraz nagrody za dobrze wykonane zadania.
Maluchy były bardzo zadowolone z odwiedzin w naszej bibliotece. Starsze koleżanki zajęły się nimi fantastycznie. Myślimy, że to nie pierwsza wizyta naszych sąsiadów w Mechaniaku.
Iwona Pieniak
https://www.facebook.com/Biblioteka-szkolna-Mechaniak-Bartoszyce
*PATRZYMY/ODKRYWAMY TPD *
*Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej…*
W maju tego roku uczniowie klas 1 TMT, 3 TPS/g, 3 TI/g, wraz ze swoimi wychowawcami, uczestniczyli (w ramach działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0) w zajęciach zorganizowanych przez Panią Barbarę Knifkę z Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie obejrzeli wystawę pt. „Patrzymy/Odkrywamy TPD”.
Trzeba przypomnieć, że Biblioteka Pedagogiczna znajduje się na terenie naszego ośrodka szkolnego i zawsze chętnie ją odwiedzamy, aby dowiedzieć się czegoś interesującego i ciekawego.
Tym razem uczniowie na nowo odkrywali miejsca, te bardzo znane lub mniej znane, na terenie naszego ośrodka.
Relację z odkrywania na nowo TPD znajdziecie poniżej.
Iwona Pieniak
kl. 1 TMT z Panią Teresą Rymko
kl. 3 TPS/g z Panem Mirosławem Kopytko
kl. 3 TI/g z Panią Martą Cichocką
SZANOWNI NAUCZYCIELE, RODZICE I UCZNIOWIE
Uprzejmie informuję, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach realizacji wieloletniego programu pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.
Program ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r.
W związku z powyższym, proszę o przesyłanie tytułów, autorów albo serii wydawniczych, które uatrakcyjnią księgozbiór naszej szkolnej biblioteki, a nauczycielom pomogą w organizowaniu nietypowych i wyjątkowych lekcji z książką.
Propozycje można przesyłać pocztą elektroniczną lub składać osobiście w bibliotece szkolnej.
Przy wyborze proszę wziąć pod uwagę przede wszystkim książki:
– pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego,
– niebędące podręcznikami,
– lektury,
– uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych,
– ebooki.
Odwiedź bibliotekę na stronie szkoły
Nauczyciel bibliotekarz
Jolanta Dowejko