W piątek 28 września uczniowie klasy II technikum mechatronicznego w ZSP nr 1 im. Kresowiaków odwiedzili wraz z panią dyrektor Moniką Bogdanowicz i wychowawczynią klasy panią Teresą Rymko jedyne prywatne muzeum Józefa Piłsudskiego w Polsce. Muzeum zostało założone w 1999 roku w Rogóżu koło Lidzbarka Warmińskiego. Zlokalizowane jest ono na posesji państwa Haliny i Józefa Zysków oraz prowadzone z funduszy własnych małżeństwa. Celem jego działalności jest propagowanie historii Marszałka. Właściciele zgromadzili pamiątki związane z Komendantem.
Wraz z wjazdem w granice posesji małżeństwa Zysków, przenieśliśmy się w lata 20 ubiegłego wieku. Gospodarz przyjął nas odtwarzanymi z nagrań marszami wojskowymi z tamtego okresu. Dla podniesienia rangi wizyty, Józef Zysk witał nas w stroju wzorowanym na mundurze Marszałka. Podniesiona na maszt została flaga państwowa oraz wysłuchaliśmy meldunku powitalnego gospodarza. Atmosferę wizyty spotęgował piękny dworek stylizowany na wzór dworku z Sulejówka, będącego darem Narodu dla twórcy Państwa.
Wystawa podzielona jest na izby tematyczne. Oglądaliśmy pamiątki mówiące o drodze legionowej Marszałka, Bitwie Warszawskiej, związane z codziennym życiem Marszałka oraz współczesną historią i działalnością Związku Piłsudczyków. Z ciekawością przyglądaliśmy się oryginalnym rozkazom, szkicom, mapom, planom wojskowym Bitwy Warszawskiej zatwierdzonym przez Komendanta, dotykaliśmy maszynę szyfrującą oraz inne ciekawe eksponaty. Każdy kto odwiedzi izbę pamięci Marszałka znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Trzeba koniecznie tutaj przyjechać i dotknąć historii.
Eksponaty muzealne stanowią jeden z elementów dla których warto odwiedzić Izbę w Rogóżu. Drugim elementem jest opowieść gospodarza Izby o Marszałku jako człowieku stanowczym, zasadniczym, kochającym, rodzinnym, lubiącym słodycze, miód, twarożek i domowe pieczywo. Stroniącym od mocnych trunków, ale lubiącym palić papierosy. Układającym pasjanse, grającym w szachy, nielubiącym polowań, kochającym pszczoły. Człowieku budzącym kontrowersje.
Lekcję historii zakończyliśmy wspólnym zdjęciem oraz wpisem w księdze pamiątkowej.
Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie, podziwiamy ich pasję i doceniamy trud włożony w stworzenie tego miejsca. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Izby, miejsca przepojonego historią. Rogóż znajduje się tylko 20 km od Bartoszyc.
Teresa Rymko