W piątek, 19 października, uczniowie klas I TH, II TI i II TMT wraz z wychowawczyniami wzięli udział w konferencji poświęconej szkodliwości używania środków odurzających zorganizowanej w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach. Spotkanie poprowadziła Pani Marta Kabelis – oficer prasowy KPP w Bartoszycach oraz Pani Justyna Kowalkowska z Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Bartoszycach.
Nowe substancje psychoaktywne (wg definicji z Rozporządzenia Ministra Zdrowia) nie są narkotykami, ale mają takie SAMO działanie jak narkotyki. Na osobę posiadającą takie nowe substancje może być nałożona kara przez Inspektora Sanitarnego, w minimalnej wysokości 20 tysięcy złotych. Należy zwrócić uwagę, że w powiecie bartoszyckim takie kary już nałożono na posiadaczy.
Dowiedzieliśmy się także, że dopalacze to inaczej narkotyki projektowane.
Przedstawiono różne przypadki zażywania dopalaczy. Zdobyliśmy wiedzę jak zachować się w przypadku kontaktu z osobą, która zażyła dopalacze, a także jakie są skutki zażywania dopalaczy i jak może się skończyć nawet jednorazowy kontakt z taką substancją. Należy przypomnieć wszystkim jak organizm reaguje na substancję psychoaktywną. Następuje m.in. przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, drżenie mięśni, wzrost temperatury ciała, agresja, niepokój, napięcie, omamy, halucynacje. Pamiętajmy, że skutki zażywania dopalaczy mogą być nawet śmiertelne.
Na koniec ciekawostka. W trosce o własne bezpieczeństwo pamiętajcie, że tabletka gwałtu to PŁYN. Wystarczy jedna kropla, która nie zmienia smaku, właściwości spożywanego napoju, żeby młody człowiek znalazł się w poważnych tarapatach. Nie szukajcie więc na dnie szklanki rozpuszczającej się tabletki. Należy wspomnieć, że na działanie tabletki gwałtu narażone są nie tylko młode kobiety, ale także młodzi mężczyźni.
I jeszcze jedno. Zanim znowu sięgniecie po napój energetyczny, przypomnijcie sobie, że to 7 filiżanek kawy wypitych na raz. W niektórych krajach napoje energetyczne można kupić tylko w aptece, więc nie nadużywajcie swojego zdrowia.
I. Pieniak, I. Grygorowicz, T. Rymko
NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE
Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.