To tytuł wykładu, zrealizowanego w dniu 05.12.2017 r., podczas kolejnego już spotkania z matematyką na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w którym wzięła udział nasza młodzież wraz z nauczycielami matematyki.
Tym razem spotkanie poprowadził mgr inż. Krzysztof Ropiak, asystent Katedry Metod Matematycznych Informatyki, który swój wykład oparł na odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania:
- Czy podstawowa znajomość matematyki (arytmetyki, podstaw logiki, geometrii) jest wystarczająca do projektowania interfejsów graficznych, tworzenia prostych stron internetowych lub administracji sieci komputerowych?
- Czy do tworzenia gier wideo, bycia wszechstronnym programistą, zajmowania się sztuczną inteligencją, robotyką, kryptografią i kryptologią oraz „big data” (termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych) lub do pracy naukowej nasza znajomość matematyki nie powinna wykraczać poza to co można nazwać podstawami?
Wykładowca przedstawił również krótko historię rozwoju informatyki oraz sztucznej inteligencji powiązując je z matematyką. Zaprezentował ciekawe dokonania i wynalazki w tej dziedzinie oraz pokazał przykłady zastosowania sztucznej inteligencji.Ponadto, udzielił wskazówek co zrobić aby zostać dobrym programistą.
Na koniec, przy największej uciesze wszystkich zgromadzonych słuchaczy,Pan Krzysztof pokazał w jaki sposób działa aplikacja „photomath” (ułatwiłaby ona bardzo
„matematyczne życie” naszym uczniom) oraz inne aplikacje pomocne w nauce matematyki.
Edyta Kondraciuk – Pieniak i Danuta Maroska