W różnych dostępnych mediach coraz rzadziej wspomina się o chorobie AIDS wywoływanej przez wirus HIV. Wydawać by się mogło, że problem został zażegnany. Nic bardziej mylnego, epidemia HIV to problem wciąż aktualny.
Fakty mówią same za siebie:
- na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób;
- w Polsce szacuje się, że nawet 35 tys. osób jest zakażonych HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać;
- w październiku 2016 r. zarejestrowano w Polsce 136 nowo wykrytych zakażeń HIV, 12 zachorowań na AIDS oraz 5 zgonów osób chorych na AIDS;
- od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 2016 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych przypadków) stwierdzono zakażenie HIV u 20973 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Ogółem odnotowano 3425 zachorowań na AIDS, 1354 chorych zmarło.
Mając na uwadze powyższe dane nie wolno zapominać o profilaktyce HIV/AIDS. Należy mówić o problemie szczególnie wśród ludzi młodych, bo niektórzy z nich w ogóle nie słyszeli o takim wirusie i chorobie, nie znają dróg i skutków zakażenia.
W związku z tym dn. 09.12.2016r. w naszej szkole odbyły zajęcia warsztatowe nt. HIV /AIDS prowadzone przez panią Justynę Kowalkowską – PSSE w Bartoszycach, w których wzięli udział uczniowie klasy II Technikum hotelarskiego i II Technikum informatycznego (grupa). Młodzież uczestniczyła m.in. w grze edukacyjno – profilaktycznej pokazującej mechanizm rozprzestrzeniania się wirusa HIV, a także zapoznała się z najnowszymi danymi epidemiologicznymi. Podsumowaniem zajęć był krótki quiz nt. wiedzy HIV /AIDS.
Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: (w wolnym tłumaczeniu) „Ręce w górę za profilaktyką HIV”. Jest to wciąż problem otwarty, ponieważ mimo istnienia leków hamujących namnażanie wirusa, nie wynaleziono szczepionki, ani innego leku, który by go skutecznie niszczył.
Przedstawione w artykule dane zostały zaczerpnięte w większości ze strony PZH.
Mariola Maciejewska