W miesiącu marcu uczniowie klas III i IV uczestniczyli w spotkaniu z panem Radosławem Wójcikiem dyrektorem Banku PKO BP w Bartoszycach.
W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się sobie, na czym polega oszczędzanie. Dowiedzieli się na czym polega oszczędzanie i inwestowanie. Zrozumieli jak ważna jest umiejętność racjonalnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi, planowania dochodów i wydatków. Dowiedzieli się, jak oszczędzać na cele krótko- i długoterminowe i inwestować, czy tworzyć własne plany oszczędzania w określonym czasie – tygodnia czy kilku miesięcy.
Każdy ma w życiu marzenia. Niektóre z nich odnoszą się do wartości czy umiejętności, a inne mają charakter materialny, np. chcemy kupić nowy telefon, modną kurtkę, a w przyszłości – szybki sportowy samochód… Niestety, dla większości osób zostaje to tylko marzeniem, chyba że uznamy, że to cel, który chcemy osiągnąć, i będziemy przez jakąś część życia odkładać na to pieniądze. Wówczas warto opracować plan oszczędzania. Oszczędności to ta część pieniędzy, która pozostała nam do dyspozycji i której nie wydaliśmy w danym miesiącu, mimo że zrobiliśmy już wszystkie niezbędne opłaty, np. za prąd, czynsz, abonament telefoniczny itp. Oszczędzanie polega na zmniejszeniu wydatków, które ponosimy w danym okresie, abyśmy w przyszłości mieli odłożone pieniądze na inne cele. Można to robić na różne sposoby. Aby oszczędzanie przyniosło oczekiwany skutek, musimy wiedzieć, na co wydajemy najwięcej i ile, a także pomyśleć, które z ponoszonych wydatków są konieczne, których można uniknąć, a które można zmniejszyć (czy na pewno musimy zawsze kupować batonik albo napój w drodze do szkoły?). Powinniśmy dokładnie planować swoje wydatki przez dłuższy czas, na przykład kilka miesięcy, pół roku albo rok i dłużej, a dzięki temu co miesiąc będziemy mogli dodać do oszczędności kolejną sumę pieniędzy. Gdy otrzymujemy kieszonkowe, możemy jego część od razu odłożyć jako oszczędności, a potem gospodarować resztą, również oszczędnie. Takie oszczędzanie na co dzień sprawia, że kwota oszczędności ciągle nam się zwiększa. Ale okazuje się, że mogłaby ona być jeszcze wyższa, gdybyśmy te pieniądze wpłacili do banku. Bank bowiem jest instytucją finansową, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy, ich inwestowaniem i rozliczeniami pieniężnymi. Dzięki temu, że wpłacamy do niego nasze oszczędności, regularnie dodaje do tej sumy odsetki, które są naszym „wynagrodzeniem” za to, że powierzyliśmy opiekę nad oszczędnościami danemu bankowi. Istnieją także inne instytucje finansowe (np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych albo giełda papierów wartościowych), które oferują możliwość inwestowania naszych pieniędzy, dzięki czemu w przyszłości mogą one zostać pomnożone nawet w stopniu wyższym niż w banku. Tego typu działania wymagają już jednak pewnej wiedzy ekonomicznej, gdyż błędne decyzje mogą nam przynieść utratę części lub całości zainwestowanych środków. Nie wszystkie bowiem inwestycje finansowe przynoszą zawsze zysk – musimy wiedzieć, że niektóre z nich są bardziej ryzykowne od oszczędzania w banku.
Iwona Grygorowicz