Nie od dziś wiemy, że teatr jest wymagającym zjawiskiem kultury. Kilka artystycznych chwil przeżyli uczniowie, gdy 14 marca zawitał do nas Teatr Forma ze sztuką na motywach prozy Witolda Gombrowicza. Aktorzy przyjechali na zaproszenie Pana wicedyrektora Stanisława Rudzińskiego i nauczycielek języka polskiego.
Duet aktorski ukazał środowisko szkolne, czyli I część tej powieści groteskowej wydanej w 1937 roku, która od wielu lat jest w kanonie lektur szkolnych. „Ferdydurke” to przedziwna książka, gdzie Gombrowicz demaskuje mit Polaka, mit szkoły, mit romantyków, mit ziemiaństwa i nowoczesności i wiele innych. Słowa klucze „pupa”, „łydka”, „gęba”, i „forma” zostały użyte i w sztuce. Ciekawym rozwiązaniem było włączenie uczniów w działania teatralne, aktorzy odegrali lekcje języka łacińskiego i języka polskiego, rzucali w widownię papierowymi kulkami, pytali o wiedzę zdobytą na lekcjach. Przez śmiech i żywy odbiór słowa młodzież weszła w nurt awangardowy prozy XX wieku.
Na uwagę zasługują też maski zakładane przez aktorów i ścieżka dźwiękowa: słyszeliśmy Fryderyka Chopina i muzykę z ekranizacji „Ferdydurke” kompozytorów Stanisława Syrewicza i Michała Lorenca.
Sylwia Kapturska