10 grudnia klasa 3 TI g uczestniczyła w niezwykłej lekcji online organizowanej przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. To jedno z najciekawszych muzeów w kraju w swoich zbiorach posiada m.in. rękopis „Pana Tadeusza”. Oferuje także szereg zajęć, warsztatów, wystaw tematycznych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Uczniowie w trakcie przebywania na nauczaniu zdalnym przenieśli się do czasów epoki szlacheckiej, w ramach podsumowania epopei narodowej wieszcza Adama Mickiewicza. Poszerzyli swoją wiedzę na temat życia szlachty polskiej, jej rodowodu, obyczajów i obrzędowości, ubioru, życia codziennego, potraw czy ciekawostek. Lekcja odbyła się zaraz po zakończeniu omawianej lektury.
Świat Rzeczpospolitej Szlacheckiej został na zawsze upamiętniony w „Panu Tadeuszu” jako samodzielny bohater literacki, tuż obok litewskiej przyrody, rodów Sopliców i Horeszków, wątków romansowych Tadeusza, Telimeny i Zosi, poloneza o zachodzie słońca…
Ten jeden z najważniejszych utworów literackich doby romantyzmu został omówiony po raz ostatni, ponieważ uczniowie po szkole podstawowej na tym etapie już go nie czytają i nie analizują.
„ A szlachta ciągle pije i wiwaty wznosi
Napoleona, Wodzów, Tadeusza, Zosi,
Wreszcie z kolei wszystkich trzech par zaręczonych,
Wszystkich gości obecnych, wszystkich zaproszonych,
Wszystkich przyjaciół, których kto żywych spamięta,
I których zmarłych pamięć pozostała święta!
I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.”
Sylwia Kapturska