Wspomnienia o Teresie Bratek – bartoszyckiej poetce i pisarce.

Na upowszechnianie książki duży wpływ ma sposób jej wprowadzania w obieg społeczny. Mimo, że powiat bartoszycki ma wielu poetów i pisarzy, często są oni nieznani czy zapomniani. Autor książki przelewa na kartkę papieru myśli i słowa – ale to również od nas zależy czy ten tekst zaistnieje. Spotkanie  zorganizowane 14 grudnia  w bibliotece szkolnej ph. „Teresa Bratek – bartoszycka poetka i  pisarka” stworzyło wyjątkową okazję  do promocji  bartoszyckich literatów wśród młodzieży .

Zaproszenie  przyjęła p. Sylwia Kapturska z uczniami klasy 4TPS i Lilla Szewczyk z uczniami klasy 4TH.

Spotkanie uświetniła obecność p. Jerzego Sałaty –poety, założyciela i przewodniczącego Stowarzyszenia Grupy Literackiej „Barcja” oraz długoletniego przyjaciela p. Bratek. Łączyła ich przez lata  twórcza  pasja literacka.

Ze wzruszeniem obejrzeliśmy film opracowany przez  Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Bartoszycach „Zachować siebie. Wspomnienia Teresy Bratek”.

Po filmie nasz gość zaprezentował wiersz p.Teresy  i wiersz swojego autorstwa.

Dopełnieniem wiadomości   była wystawa kopi dokumentów  z  życia  i twórczości pisarki, m.in.:

–  świadectwo urodzenia i chrztu z 1934r.,

– świadectwo szkolne ukończenia w roku szkolnym 1942/1943 czwartej klasy polskiej publicznej szkoły powszechnej II stopnia w Boiskach, pow. Kraśnik, Generalnego Gubernatorstwa – dokument dwujęzyczny: w języku polskim i niemieckim,

– legitymacja szkolna  na rok  1948/1949, wystawiona przez Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ogólnokształcące Gminnej Rady Narodowej w Bełzie,

–  list z 1984r. Ludwika Szczyrby, informujący Teresę Bratek, że napisał muzykę do jej wiersza, który znajdował się w grudniowym numerze „Gromady – Rolniku Polskim” i że z  chęcią stworzyłby muzykę do innych jej wierszy. Do listu dołączona jest wizytówka muzyka. Zawiera informację, iż jest on muzykiem i publicystą, prezesem KT Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Muzycznego oraz członkiem Towarzystwa im. Paderewskiego w Morges (Szwajcaria).
Na wystawie zaprezentowane zostały również tomiki wierszy poetki – „Mateńko moja” ,  „Te niemodne wiersze”  oraz legendy wzbogacające wiedzę o naszym mieście, zatytułowane „Siedem bartoszyckich legend”. Całość uzupełniały książki, promujące naszych regionalnych twórców i zdjęcia Bartoszyc p. Ryszarda Drabika.
Jolanta Dowejko

3 4 5 2 1 6 8 7 14 15 9 10 11 12 13

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.